Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYDaily071111.png

Piyasalarda bu hafta hem yurtiçi hem de yurtdışı haber akışı ile birlikte tedirgin fiyatlamalar içerisine girdi. Yurtışında Clinton ve Trump arasındaki farkın kapanmasıyla birlikte artan seçim riski, içeride politik risklere zemin hazırlayan haber akışıyla birlikte birleşti ve kurun 3.15 seviyesine kadar yükselmesine neden oldu. FBI’nın Clinton’ın e-posta skandalına yönelik davayı yeniden incelemeye alacağına dair haberlerin piyasaya yayılması ile birlikte, Clinton’ın aşırı derecede oy kaybı yaşadığını gördük. Haber öncesinden 12 puana kadar yükselen ikili arasında oy farkı, yaşanan gelişmeler ile birlikte, 4 puana kadar düştü. Bu nedenle öngörülebilir bir aday olarak görülmeyen Trump için başkanlık yolu açılabilir fiyatlamasına giren piyasalar aşırı bir korkuya kapılarak risk iştahını düşük tuttu ve güvenli limanlara doğru sığınmaya başladı. Bu gelişmeler beklentilere neredeyse yakın gelen TDİ verisinin fiyatlamasını da gölgede bıraktı.

Aynı zamanda yurtiçi gelişmelerde, sınır ötesi operasyonların devam ettiğini görüyoruz. Bu sürecin uzun sürmesi hem sıcak para girişini hem de ekonomiyi olumsuz etkileyebilir. Geçtiğimiz hafta Türk Silahlı Kuvvetleri Şırnak'ın Silopi ilçesine çok sayıda tank ve zırhlı araç sevk etti. Bölgenin DEAŞ'ın elindeki Telafer'e yakın olması sınır ötesi operasyon hazırlığı yorumlarına sebep oldu. IŞİD'in Suriye'deki kalesi olarak bilinen Rakka’ya yapılacak operasyonda yer almamız da piyasaları tedirgin eden diğer bir gelişme.

Aynı zamanda HDP’ye yönelik yapılan operasyonlarda 12 milletvekili gözaltına alındı. Alınan kararların gerekçesi ise kişilerin terör soruşturmaları kapsamında ifade vermemesiydi. Ayrıca, yaşanan gelişmeler sonrasında Diyarbakır’da emniyet müdürlüğünün ek binası yakınlarında gerçekleşen terör saldırısı sonrası, TL tarafında baskı git gide arttı. Bu gelişmelerde kurda hızlı yükselişi, Borsa’da sert kayıpları beraberinde getirdi. Akıllara ise, hemen FITCH korkusu geldi. S&P notunu takvime göre 4 Kasım’da açıklayacak. Ancak S&P tarafında yatırım yapılabilir bir notta olmadığımız için önemli bir korku sağladığını söyleyemeyiz. Ancak FITCH’in de negatif izlemede not görünümünü izlemeye devam ettiğini, henüz not için bir takvim hazırlamasa da, 2017 yılının ilk çeyreğinde yatırım yapılabilir notta indirime gidebileceğini bildirelim. İçeride yaşanan dinamiklerin etkisi de, şüphesiz ekonomik şokları beraberinde getirmeye devam edeceğe benziyor. En büyük etkinin ise, ekonomik güvenden kaynaklı olacağını, yatırımların ve tüketimin bu güven kaybından negatif etkilenebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca CDS’lerinde 270 puana kadar yükseldiğini, yani ülke risk priminin arttığını görmekteyiz.

Bu haftaya biraz daha iyimser bir başlangıç yaptık. Sebepleri arasında özellikle Clinton’a yönelik FBI soruşturmasının herhangi bir suç unsuru içermediğine yönelik açıklamalar, aynı zamanda S&P’nin not görünümünde herhangi bir değişikliğe gitmese de, ekonomik görünümü negatiften durağana yükseltmesi. Bunların etkileri içeriyi bir miktar rahatlattı. Dolar endeksi yükselirken, Dolar/TL’de görülen geri çekilmenin en büyük sebebi ise, Trump’ın ne olursa olsun, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde yarattığı stresti. Clinton’a yönelik spekülasyonların seçime 1 gün kala azalması, bu baskıyı biraz hafifletti. Ancak Clinton, eğer seçilirse, FED’in faiz artırımı adımları ilerleyen dönemlerde rahatlayacaktır. Bu ihtimali de elden bırakmamak da fayda var.
 
 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!