Trive Yatırım’ın yenilikçi ve güvenlikli teknolojik altyapısı, ürün yelpazesini hisse senedi ve borçlanma araçlarının ötesine genişletmeye ve “tezgah üstü” (over - the - counter / OTC) olarak bilinen finansal ürünlerden “swap” işlemlerinin gerçekleştirilmesine de olanak sağlıyor.

Tezgah üstü finansal yatırım ürünleri, organize bir borsa yerine taraflar arasında doğrudan ticaretin gerçekleştiği finansal enstrümanlardır.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun 'Geniş Yetkili Aracı Kurum' yetki belgeleriyle faaliyet gösteren Trive Yatırım, taraflar arasındaki swap işlemlerinde düzenleyicilik hizmeti sağlar.

Trive Yatırım, 40 yıla yaklaşan tecrübesiyle Türkiye’nin lider finansal hizmet kurumlarından biri olarak swap işlemlerinize aracılık yapmakla kalmaz, yenilikçi ve size özel kılınabilir çözümler üretmeye yardımcı olur.

Swap nedir?

Taraflar arasında belirli bir süre boyunca finansal akışların takas edilmesine swap anlaşması denir. Genellikle, farklı faiz oranlarının veya döviz kurlarının etkisi altındaki taraflar arasında, riskten korunma veya belirli bir mali hedefi gerçekleştirme amacıyla swap anlaşmaları yapılır.

Swap anlaşmalarının temel amacı, iki taraf arasında belirli varlık, risk veya yükümlülükleri değiş tokuş etmek suretiyle karşılıklı faydalar sağlamaktır.

Bu anlaşmalar, çeşitli finansal enstrümanları, faiz oranlarını, döviz kurlarını veya diğer riskleri takas etmek için kullanılır. Swap anlaşmaları, tarafların riskleri azaltmalarına, likidite yönetimini iyileştirmelerine, maliyetleri düşürmelerine veya vergi avantajlarından yararlanmalarına yardımcı olabilir.

Swap anlaşmaları döviz riski yönetimi için de kullanılabilir. Örneğin, yurt dışında varlıkları veya yükümlülükleri olan bir şirket, swap anlaşmaları kullanarak riskini yönetebilir. Bu anlaşma kapsamında, şirket belirli bir para birimindeki borçlarını veya yükümlülüklerini diğer bir para birimine çevirerek döviz riskinden korunabilir.

Swap işlemleri hakkında sıkça sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

Trive ile üç adımda yatırıma başla
Hesap aç

Dakikalar içinde yatırım hesabını aç

Ürünlerimizi keşfet

Yatırımına uygun Trive ürünlerini seç

Yatırıma başla

Portföyünü oluştur birikimlerini değerlendir

Swap işlemi nasıl yapılır?

Swap işlemleri, taraflar arasında özel olarak düzenlenir ve tezgah üstü (OTC) piyasalarda gerçekleştirilir. Bu işlemlerin detayları; varlık, vade tarihi, miktar ve ödeme koşulları gibi konularda taraflar arasında anlaşmaya dayanır.

Swap işlemleri, iki temel türde gerçekleşebilir:

Bunların yanında, Hazine bonosu swapı, varlık swapı ve borç/sermaye swapı gibi başka birçok swap türü vardır.

Trive Yatırım ile swap işlemi yapmanın avantajları

Trive Yatırım aracılığıyla swap işlemlerini kolayca gerçekleştirirken, yatırımınıza değer katacak piyasa analizlerinden ve tek ekranda tüm portföye erişim gibi diğer platform özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, Trive uygulamasını ücretsiz indirerek yatırımlarınızı her yerden kolayca yönetebilirsiniz.

Hesap açmak ve beraberinde gelen tüm avantajları deneyimlemek için hızlı online adımları izleyebilirsiniz. Size en uygun olduğunu düşündüğünüz ürün ve hizmetleri işaretledikten sonra sözleşmenizi dijital ortamda onaylayabilir ve müşteri temsilcimizle online ortamda görüşme yaparak hesabınızı yönetmeye başlayabilirsiniz.

Finans alanında tecrübeli ve yetkin profesyonellerden oluşan ekibimiz, süreç boyunca size yardımcı olmak ve tüm sorularınızı yanıtlamak için burada. Yatırımlarınızla ilgili destek almak istediğinizde 444 39 34 numaralı telefon hattını arayarak veya destek@trive.com.tr adresine e-posta atarak bize ulaşabilirsiniz.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!