1

Opsiyon nedir?

Opsiyon, değeri hisse senetleri gibi dayanak menkul kıymetlerin fiyatı tarafından belirlenen bir finansal araçtır. Bir opsiyon sözleşmesinin alıcısı, dayanak varlığı alma veya satma fırsatına sahiptir.Vadeli işlemlerin aksine, opsiyonun sahibi, dilediği takdirde varlığı satın almak veya satmak zorunda değildir. Her sözleşme, sahibinin opsiyonunu kullanması gereken bir son tarih sağlayacaktır.Bir opsiyonun işlem fiyatı, opsiyonun belirtilen fiyatıdır.

Opsiyonlar alım opsiyonu ve satım opsiyonu olmak üzere ikiye ayrılır.

Opsiyon, belirli bir fiyattan belirli bir tarihte bir varlık alma ya da satma hakkı veren finansal bir enstrümandır.

Opsiyon sözleşmeleri genellikle online ya da perakende aracılar ile satın alınır ve satılır. İki tür opsiyon vardır: Amerikan opsiyonları, opsiyonun sona erme tarihinden önce herhangi bir zamanda kullanılabilirken, Avrupa opsiyonları yalnızca opsiyonun vade veya kullanım tarihinde kullanılabilir.

Amerikan Opsiyonu: Bir Amerikan opsiyonu, sahiplerine opsiyon haklarını vade bitiminden önce kullanmalarına izin veren bir opsiyon sözleşmesi türüdür.Amerikan tarzı bir opsiyonu, yatırımcıların hisse senedi fiyatı kendi lehlerine değiştiği anda kar elde etmelerini ve temettü duyurularından yararlanmalarını sağlar.

Avrupa Opsiyonu: Bir Avrupa opsiyonu, yürütülmesi sözleşmenin sona erme tarihi ile sınırlı olan bir tür opsiyon sözleşmesidir.Başka bir deyişle, bir hisse senedi gibi altta yatan menkul kıymetin fiyatı değiştiyse, bir yatırımcı opsiyonu uygulayamaz ve hisseleri erken teslim alamaz veya satamaz. Bunun yerine, alım ya da satım işlemi yalnızca opsiyonun vade tarihinde gerçekleşecektir.

Trive ile üç adımda yatırıma başla
Hesap aç

Dakikalar içinde yatırım hesabını aç

Ürünlerimizi keşfet

Yatırımına uygun Trive ürünlerini seç

Yatırıma başla

Portföyünü oluştur birikimlerini değerlendir

2

Opsiyon fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir?

Opsiyon fiyatlarını etkileyen faktörler arasında dayanak varlığın fiyatı, kullanım fiyatı, vadeye kalan gün sayısı, volatilite(oynaklık), piyasa faiz oranı ve temettü(kar payı) gibi değişkenler yer almaktadır.

Dayanak varlığın fiyatı arttıkça alım opsiyonunun fiyatı yükselirken, satım opsiyonunun fiyatı düşer. Kullanım fiyatı arttıkça ise alım opsiyonunun fiyatı düşer ve satım opsiyonunun fiyatı yükselir. Vadeye kalan gün sayısı arttıkça her iki opsiyonun fiyatı da artar.

Dayanak varlığın volatilitesi arttıkça her iki opsiyonun fiyatı da yükseli. Faiz oranı arttıkça alım opsiyonunun fiyatı da artar, satım opsiyonunun fiyatı düşer.Ayrıca, dayanak varlığın sahibi şirketin ödediği temettü artarsa alım opsiyonunun fiyatı azalırken, satım opsiyonunun fiyatı artar.

Birikimlerinizi değerlendirmenin ilk adımı, bir yatırım hesabı oluşturmaktır. Trive hesabınızı dakikalar içinde açabilir, yatırım yapmaya hemen başlayabilirsiniz!

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!