Trive Yatırım’ın yenilikçi ve güvenlikli teknolojik altyapısı, ürün yelpazesini hisse senedi ve borçlanma araçlarının ötesine genişletmeye ve “tezgah üstü” (over-the-counter / OTC) olarak bilinen finansal ürünlerden “forward” işlemlerinin gerçekleştirilmesine de olanak sağlıyor. Tezgah üstü finansal yatırım ürünleri, organize bir borsa yerine taraflar arasında doğrudan ticaretin gerçekleştiği finansal enstrümanlardır. Sermaye Piyasası Kurulu'nun 'Geniş Yetkili Aracı Kurum' yetki belgeleriyle faaliyet gösteren Trive Yatırım, taraflar arasındaki forward işlemlerinde düzenleyicilik hizmeti sağlar.

Trive Yatırım, yaklaşık 40 yıla yakın tecrübesiyle Türkiye’nin lider finansal hizmet kurumlarından biri olarak forward işlemlerinize aracılık yapmakla kalmaz, yenilikçi ve size özel kılınabilir çözümler üretmeye yardımcı olur.

Forward işlemi ve amacı nedir?

Forward işlemleri, iki taraf arasında özelleştirilmiş bir sözleşme ile belirli bir varlık veya finansal aracın gelecekteki bir tarihte alım veya satımını içerir. Bu sözleşmeler, sıkı regülasyonlara bağlı bir borsa yerine doğrudan taraflar arasında yapılan özel anlaşmalardır. OTC piyasalarında forward sözleşmeleri genellikle bankalar, finansal kurumlar ve büyük kurumsal yatırımcılar arasında gerçekleştirilir. Forward sözleşmeleri, başlıca 3 amaçla kullanılabilir.

  • Riskten korunma (hedge): Şirketler, döviz kurlarındaki dalgalanmalardan veya emtia fiyatlarındaki değişikliklerden kaynaklanabilecek belirsizliklere karşı korunmak için forward sözleşmelerini kullanabilir.Böylece, gelecekteki bir tarihte gerçekleşecek bir işlem için fiyatı sabitleyerek beklenen nakit akışlarını koruma altına alırlar.

  • Spekülasyon: Forward sözleşmeleri, fiyat beklentilerine dayalı olarak spekülatif amaçlarla da kullanılabilir. Bir yatırımcı, belirli bir varlığın fiyatının gelecekte yükselmesini veya düşmesini tahmin ederek forward sözleşmesi yapabilir. Spekülasyon yapan yatırımcılar, fiyat değişikliklerinden kâr elde etmeyi hedefler.

  • Arbitraj: Forward işlemleri, farklı piyasalardaki fiyat farklılıklarından yararlanmak için kullanılabilir.Eğer aynı varlık farklı piyasalarda farklı fiyatlarla işlem görüyorsa, bir yatırımcı bu farktan yararlanmak için düşük fiyatlı piyasadan satın alıp yüksek fiyatlı piyasada satarak arbitraj kazancı elde edebilir.

Forward işlemi nasıl yapılır?

Forward işlemleri hisse senetleri, tahviller, emtialar, dövizler ve faiz oranları gibi çeşitli varlıklara dayanabilir. Sözleşmenin tarafları, vade tarihinde belirli bir fiyat üzerinden varlığı değiştirme taahhüdünde bulunurlar.Bu işlemlerde, alıcı belirli bir tarihte belirli bir varlığı almak veya satıcı belirli bir tarihte belirli bir varlığı satmak zorundadır.

Trive ile üç adımda yatırıma başla
Hesap aç

Dakikalar içinde yatırım hesabını aç

Ürünlerimizi keşfet

Yatırımına uygun Trive ürünlerini seç

Yatırıma başla

Portföyünü oluştur birikimlerini değerlendir

Trive Yatırım ile forward işlemi yapmanın avantajları

Trive Yatırım aracılığıyla forward işlemlerini kolayca gerçekleştirirken, yatırımınıza değer katacak piyasa analizlerinden ve tek ekranda tüm portföye erişim gibi diğer platform özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, Trive uygulamasını ücretsiz indirerek yatırımlarınızı her yerden kolayca yönetebilirsiniz.

Hesap açmak ve beraberinde gelen tüm avantajları deneyimlemek için hızlı online adımları izleyebilirsiniz. Size en uygun olduğunu düşündüğünüz ürün ve hizmetleri işaretledikten sonra sözleşmenizi dijital ortamda onaylayabilir ve müşteri temsilcimizle online ortamda görüşme yaparak hesabınızı yönetmeye başlayabilirsiniz.

Finans alanında tecrübeli ve yetkin profesyonellerden oluşan ekibimiz, süreç boyunca size yardımcı olmak ve tüm sorularınızı yanıtlamak için burada. Yatırımlarınızla ilgili destek almak istediğinizde destek@trive.com.tr adresine e-posta atarak bize ulaşabilirsiniz