Trive Yatırım, sunduğu kredili hisse senedi ve açığa satış olanaklarıyla, çok daha geniş bir çerçevede borsa işlemi yapabilmenizi sağlar. Bunun için tek yapmanız gereken, Trive Yatırım hesabı sahibi olarak kredili alım ve açığa satış sözleşmesini onaylamaktır. Bu sözleşmeye ve sözleşmelerle ilgili bilgi setine buradan ulaşabilirsiniz.

Kredili menkul kıymet işlemleri, imzalanacak sözleşme sonrasında Trive Yatırım’ın kredi limiti tahsis etmesiyle başlar. Asgari kredi limiti 10.000 TL’dir.

Krediye konu olacak menkul kıymetler, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve borsa tarafından belirlenmiş, Trive Yatırım'ın uygun bulduğu sermaye piyasası araçlarıdır. Talep edilen kredi tutarına karşılık, Trive Yatırım tarafından belirlenmiş oranlara göre değerlendirilmiş varlığın teminat olarak verilmesi gereklidir. Öz kaynak oranı, SPK'nın ilgili tebliğinde belirtilen formüle göre hesaplanır. Öz kaynak oranının, kredinin ilk verildiği tarihte %50'nin, takip eden dönemde ise %35'in altına inmemesi gerekir. Bu oranın altına inilmesi durumunda müşteriye çağrıda bulunularak, öz kaynak oranı %50 olacak şekilde ilave teminat yatırması veya kredi pozisyonunu azaltması talep edilir.

Kredi limitinizi artırmak isterseniz, Trive Yatırım Genel Müdürlüğü ya da irtibat bürolarına başvurarak zeyilname imzalayabilirsiniz.

Borsada açığa satış ne demektir?

Açığa satış işlemi, sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eder. Satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Borsa dilinde 'kısa pozisyon almak' veya 'short'lamak' olarak da bilinen açığa satışta yatırımcı, hisse senedini çalıştığı aracı kurumdan teknik olarak “ödünç” alır. Hisselerini açığa satan yatırımcı bir süre sonra pozisyonu kapatmak istediğinde, aracı kurumdan ödünç aldığı bu hisselerin bedelini geri ödemesi, yani mevcut fiyattan satın alması gerekir. Pozisyon açıldığı sıradaki hisse fiyatı ile kapatıldığı andaki hisse fiyatı arasındaki fark, yatırımcının bakiyesine kâr ya da zarar olarak yansır.

Bir hisse senedini açığa satmak istediğinizde, teknik olarak bu hisse senedini ödünç alırsınız. Açığa satış işlemlerine konu olabilecek menkul kıymetlerin listesi, piyasada işlem gören hisse senetlerini ve borsa yatırım fonlarını kapsayacak biçimde belirlenmiştir.

Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da işlem gören paylar ile borsa yatırım fonları hem kredili alıma hem de açığa satış işlemine konu olabilir. Varantlarda, sertifikalarda, sahipliğe dayalı kira sertifikalarında, gayrimenkul yatırım fonlarında ve girişim sermayesi yatırım fonlarında kredili alım ve açığa satış işlemi yapılamaz. Gayrimenkul sertifikaları ise kredili alıma açıktır fakat açığa satış işlemine kapalıdır.

SPK’nın 'Geniş Yetkili Aracı Kurum' yetki belgeleriyle faaliyet gösteren ve 1986’dan beri Türkiye’nin lider finansal hizmet kurumlarından biri olan Trive Yatırım, kredili hisse senedi işlemlerinize aracılık yapmakla kalmaz, yenilikçi ve size özel kılınabilir çözümler üretmeye yardımcı olur.

Açığa satışta kâr ve zarar örneği

Örneğimizdeki hisse senedinin ismi ABC hissesi ve mevcut fiyatı 30 lira olsun. Yatırımcımız, yaptığı analizler neticesinde hisse senetlerinin değer kaybedeceği kanaatine varmış ve 1000 adet hisseyi açığa satmış olsun.

  • Aracı kurumdan borç olarak alınan 1.000 adet hissenin fiyatı o sırada 1000 x 30 = 30.000 TL olacaktır.

  • Bir süre sonra ABC hissesinin fiyatının, yatırımcımızın beklentisine paralel olarak 25 liraya kadar düştüğünü varsayalım. Son durumda 1000 adet hissenin fiyatı 1.000x25 TL = 25.000 TL tutarındadır.

  • Pozisyon o anda kapatılırsa; 30.000 – 25.000 = 5.000 TL ise yatırımcının bu işlemden elde edeceği kazanç miktarıdır.

  • Pozisyon kapatılırken hisse senedi fiyatı beklentinin aksine 35 liraya çıkmışsa, zarar şöyle hesaplanacaktır: 30.000 – 35.000 = - 5.000 TL.

Bir süre sonra ABC hissesinin fiyatının, yatırımcımızın beklentisine paralel olarak 25 liraya kadar düştüğünü varsayalım. Son durumda 1000 adet hissenin fiyatı 1.000x25 TL = 25.000 TL tutarındadır.

Açığa satış yapma şartları nelerdir?
  • Pozisyon o anda kapatılırsa; 30.000 – 25.000 = 5.000 TL ise yatırımcının bu işlemden elde edeceği kazanç miktarıdır.

  • Pozisyon kapatılırken hisse senedi fiyatı beklentinin aksine 35 liraya çıkmışsa, zarar şöyle hesaplanacaktır: 30.000 – 35.000 = - 5.000 TL.

  • Yatırımcı tarafından girilen emir en başta “açığa satış” olarak girilmelidir. Yani, bir pozisyon sonradan açığa satış olarak değiştirilemez.

  • Açığa satış işlemine konu olan hisse senetleri ve miktarları, SPK tarafından belirlenen hisseler arasından aracı kurumunun seçtikleri ile sınırlıdır.

  • Açığa satış yapılan pozisyon işlem gününün sonunda kapatılmalıdır. Eğer pozisyon kapatılmadıysa, açığa satışa konu olan kıymetin “borç olarak” aracı kurumdan temin edilmesi gerekir. Böylece pozisyon 1 günden uzun sürelerde açık tutulabilir.

Trive ile üç adımda yatırıma başla
Hesap aç

Dakikalar içinde yatırım hesabını aç

Ürünlerimizi keşfet

Yatırımına uygun Trive ürünlerini seç

Yatırıma başla

Portföyünü oluştur birikimlerini değerlendir

Trive Yatırım ile açığa satış işleminin avantajları

Hesabınızla Borsa İstanbul’da açığa işlemlerini kolayca gerçekleştirirken, yatırımınıza değer katacak piyasa analizlerinden ve tek ekranda tüm portföye erişim gibi diğer platform özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca, Trive uygulamasını ücretsiz indirerek yatırımlarınızı her yerden kolayca yönetebilirsiniz.

Hesap açmak ve beraberinde gelen tüm avantajları deneyimlemek için hızlı online adımları izleyebilirsiniz. Size en uygun olduğunu düşündüğünüz ürün ve hizmetleri işaretledikten sonra sözleşmenizi dijital ortamda onaylayabilir ve müşteri temsilcimizle online ortamda görüşme yaparak hesabınızı yönetmeye başlayabilirsiniz.

Finans alanında yetkin ve tecrübeli profesyonellerden oluşan ekibimiz, süreç boyunca size yardımcı olmak ve tüm sorularınızı yanıtlamak için burada. Yatırımlarınızla ilgili destek almak istediğinizde 444 39 34 numaralı telefon hattını arayarak veya destek@trive.com.tr adresine e-posta atarak bize ulaşabilirsiniz.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!