Yeni nesil işlem platformuyla hızlı ve güvenli alım-satım yapabileceğiniz Trive Yatırım, tahvil ve bonolarla yatırımınızı düşük riskle uzun vadeye yaymanızı da sağlar. Böylece, hızlı ve rasyonel şekilde yatırımınızı çeşitlendirirken, sabit getiri güvencesi yakalayabilirsiniz.

1986’dan günümüze Türkiye’nin en önemli geniş yetkili aracı kurumlarından biri olan Trive Yatırım ile siz de tahvil ya da bono alabilir, güvenli ve kazançlı bir portföy oluşturmaya hemen başlayabilirsiniz.

Trive Yatırım, tahvil piyasasındaki en son gelişmeleri ve fırsatları tecrübeli uzmanları aracılığıyla size ulaştırır.

Trive Yatırım hesabı açarak sıfır komisyonla hisse senedi portföyüne sahip olurken, bono ve tahvil satın alarak portföyünüzü çeşitlendirebilir ve risk seviyenizi dengeleyebilirsiniz.

Bono ve tahvil nedir?

Devletin veya özel şirketlerin finansman sağlamak için yatırımcılardan aldığı borca karşılık olarak arz ettiği en çok 1 yıl vadeli borç senetleri kısaca “bono” olarak adlandırılır. Aynı amaçla çıkarılan 12 aydan uzun vadeli borçlanma senetleri ise “tahvil” olarak tanımlanır. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan bono ve tahviller resmen Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) tanımıyla işlem görür.

Bono ile yatırımcıdan toplanan para, 2-12 ay içinde faizi ile birlikte devlet veya ilgili şirket tarafından ödenir. “Emre yazılı senet” adıyla da bilinen bono, güvenilir ve kazançlı bir ticari belgedir; günümüzün en düşük riskli yatırım araçları içinde yer alır ve portföy çeşitlendirmek için sıklıkla tercih edilir.

Portföyünüzü çeşitlendirmek istiyorsanız, 'Bonoya yatırım yapılır mı?' gibi sıkça sorulan sorulara yanıt aranan blog sayfamıza gözatabilirsiniz.

“ Bono, vadesi gelmeden önce alım satımı yapılabildiği için likit bir yatırım aracıdır. ”

Tahvillerin sabit faiz ödemeleri ise genellikle 6 ayda bir yapılır. Tahvilin nominal değeri, yani üzerinde yazılı olan değeri, diğer ödemelerden ayrılarak vade sonu geldiğinde sahibine ödenir.

Örneğin, 5 yıllık kuponlu bir tahvil ihraç eden bir şirket, yatırımcılara 3 ayda bir veya yılda bir kere faiz ödemesi taahhüt edebilir. Bu periyodik ödemelere kupon faizi denir. Vadesi 20-30 yılı bulan tahviller de vardır ve bunların faiz ödemesi daha yüksektir. Likidite ihtiyacı duyarsanız, elinizdeki tahvili ikinci el piyasasında satışa sunabilirsiniz.

“ “ Faiz oranlarının düşmesi tahvil fiyatlarının yükselmesine yola açarken, yüksek faiz ortamında tahvillerin alım-satım değeri aşağı iner. ” ”

Bono-tahvil yatırımı kimler için uygundur?

Yatırımcıların portföylerinde çeşitlendirme yaparak risklerini minimize etmek için tercih ettiği bir yatırım araçlarıdır bono ve tahviller.

Bir diğer önemli özellikleri, vade sonunda getiri olanağı sunmalarıdır. Vade tarihi geldiğinde yatırımcısına belli oranda faiz getirisi sağlarlar. Bu nedenle, yatırımcılar bono ve tahvilleri bir gelir kaynağı olarak da kullanabilirler.

Bunlarla birlikte, bono ve tahvillerin de diğer yatırım araçları gibi faiz oranı, enflasyon ve likidite riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle, yatırımcıların bono ve tahvillere yatırım yapmadan önce risk ve getiri analizi yapmaları ve portföylerini çeşitlendirmeleri önemlidir.

Trive ile üç adımda yatırıma başla
Hesap aç

Dakikalar içinde yatırım hesabını aç

Ürünlerimizi keşfet

Yatırımına uygun Trive ürünlerini seç

Yatırıma başla

Portföyünü oluştur birikimlerini değerlendir

Bono-tahvil yatırımı nasıl yapılır?

Trive ile hazine veya banka bonosu, altın bonosu, hamiline veya nama yazılı tahvil, sabit ve değişken faizli tahvil, enflasyona endeksli tahvil vb. ürünleri almak için yatırım hesabı açmalısınız.

Bono ve tahviller iskontolu veya iskontosuz olarak satışa sunulabilirler. İskontolu satışta, yatırımcılar bono veya tahvili nominal değerinin altında bir fiyata satın alırlar ve vade sonunda nominal değer üzerinden ödeme alırlar. İskontosuz satışta ise yatırımcılar bono veya tahvili nominal değeri üzerinden satın alırlar ve vade sonunda yine nominal değer üzerinden ödeme alırlar.

Bir bononun yasal geçerliliği için üzerinde “Bono” veya “Emre Yazılı Senet” ifadelerinin yer alması gerekmektedir. Ayrıca, belgenin ödeme tutarı, alacaklı kişinin ad ve soyadı bilgisi, belge/ ödeme düzenleme yeri-tarihi ve belgeyi düzenleyen kişinin ıslak imzası gibi bilgilerin de yer alması gerekmektedir.

Trive Yatırım ile tahvil-bono yatırımının avantajları

Borsa İstanbul bünyesindeki Borçlanma Araçları Piyasası’nda tahvil alım-satımı işlemlerinizi Trive Yatırım aracılığıyla piyasa gelişmelerinden haberdar olarak gerçekleştirebilirsiniz. Tecrübeli uzmanlarımız, DİBS ve özel sektör tahvillerini Merkez Bankası şubelerinden ve piyasadan sizin için takip eder.

Ayrıca, Trive uygulamasını ücretsiz indirerek yatırımlarınızı her yerden kolayca yönetebilirsiniz.

Hesap açmak ve beraberinde gelen tüm avantajları deneyimlemek için hızlı online adımları izleyebilirsiniz.Size en uygun olduğunu düşündüğünüz ürün ve hizmetleri işaretledikten sonra sözleşmenizi dijital ortamda onaylayabilir ve müşteri temsilcimizle online ortamda görüşme yaparak hesabınızı yönetmeye başlayabilirsiniz.

Finans alanında yetkin ve tecrübeli profesyonellerden oluşan ekibimiz, süreç boyunca size yardımcı olmak ve tüm sorularınızı yanıtlamak için burada. Yatırımlarınızla ilgili destek almak istediğinizde 444 39 34 numaralı telefon hattını arayarak veya destek@trive.com.tr adresine e-posta atarak bize ulaşabilirsiniz.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!