Borsaya Giriş Fırsatlarını Değerlendir

Şirketinizin hisselerini halka açmak veya Borsa İstanbul’da işlem görecek birbirinden değerli şirketlere ortak olmak için Trive’ın size sunduğu ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) geniş yetkili aracılık lisansına sahip olan Trive Yatırım, 40 yıla yaklaşan tecrübesinin kazandırdığı güvenle, birçok şirketin halka arz konsorsiyumlarında yer almıştır.

Ayrıca, halka arzı gerçekleşecek olan şirketlerin hisse senetlerini sıfır komisyonla satın almak için Trive üzerinden hesap açabilirsiniz. Zaten hesabınız varsa Online Şube üzerindenp yatırımınızı zenginleştirme fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Halka arz edilen hisseler, yüksek likidite oranına sahiptir. Bu nedenle halka arz hisseleri, güncel borsa fiyatları üzerinden istenildiği gibi rahatlıkla alınıp satılabilir. Bu durum, halka arz hisselerinin sıkça tercih edilmesine olanak sağlar.

Halk arz nedir?

Halka arz, kısaca bir şirketin yatırımcılarına şirketin hissedarı olma imkanını sağlaması faaliyeti olarak tanımlanabilir. Şirketlerin halka arz nedenleri değişiklik gösterebilir. Şirket faaliyetlerini genişletmek ve yeni yatırımlara fon sağlamak, başlıca halka arz nedenleri arasında yer alır. Öte yandan bazı firmalar, finansal kaynak açığını kapatabilmek için halka arz yoluna başvurur.

Türkiye'de 2010-2022 döneminde 257 şirketin hisselerinin halka arz edilmesiyle yatırımcılar için büyük fırsatlar ortaya çıktı. Toplam 52 şirketin Borsa İstanbul’a kote olduğu 2021’de halka arz rekoru kırılırken, toplam halka arz büyüklüğü 21.7 milyar TL’yi buldu.

Bir şirketin halka arz edilmesi demek, şirketin Borsa İstanbul ve SPK’nın denetimine tabi olması demektir. Böylelikle söz konusu şirketler, daha kurumsal ve daha güvenilir bir yapıya bürünür. İşte bu nedenle söz konusu şirketlere ait halka arz hisselerine rahatlıkla yatırım yapılabilir.

Siz de piyasaya yeni sürülen şirketler hisselerini almayı düşünüyorsanız, ''Halka arzlar yatırımcılara kazandırır mı?'' gibi sorulara yanıt aranan blog sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

Halka arz planlayan bir şirket nelere ihtiyaç duyar?

Halka arz işlemini gerçekleştirmek isteyen firma, bu işi yapmak için bir aracı kurum veya konsorsiyum bulmak zorundadır. Trive Yatırım halka arz sürecindeki şirketler için de temel faaliyetleri yürütür.

 • Danışmanlık hizmetleri: Şirketlere halka arz öncesi danışmanlık sağlar. Şirketin halka arz stratejisini belirlemelerine yardımcı olur. Şirket değerlemesi, hisse senedi fiyatlandırması, halka arz yapısının oluşturulması ve düzenleyici gereksinimler konusunda rehberlik sunar.

 • Düzenleyici uyum: Şirketin halka arz öncesi ve halka arz sürecinde düzenleyici gerekliliklere uyum sağlamasında yardımcı olur.İlgili düzenleyici kurumlarla iletişim kurar, gerekli belgelerin hazırlanmasına yardımcı olur ve süreç boyunca gereken prosedürlerin takibini yapar.

 • Pazarlama ve dağıtım: Halka arz edilen hisse senetlerinin pazarlamasını ve dağıtımını üstlenir. Potansiyel yatırımcıların belirlenmesi, pazarlama materyallerinin hazırlanması, yol gösterici sunumların yapılması ve yatırımcı taleplerinin yönetilmesi gibi faaliyetleri gerçekleştirir.

 • Hisse senedi satışı ve tahsisatı: Halka arz sürecindeki talepleri değerlendirir, hisse senetlerini yatırımcılara tahsis eder ve satış işlemlerini yönetir.

 • İşlem süreci yönetimi: Menkul kıymetlerin düzenlenmesi, listeleme başvurularının yapılması, satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve hisse senetlerinin borsada işlem görmesi için gerekli süreçleri takip eder.

 • Süreç sonrası hizmetler: Halka arz sonrasında, hisse senetlerinin likidite ve işlem hacminin artırılmasına yönelik çeşitli hizmetler sunar.Analist raporları, pazar yapıcılığı, yatırımcı ilişkileri ve kurumsal yönetim konularında destek sağlar.

Trive Yatırım ile halka arza katılmanın avantajları

Hisseleri halka arz edilen şirketlerle ilgili duyuruları Trive Yatırım aracılığıyla takip edebilir, söz konusu şirketlerin ilk halka arz tarihini, halka açılan pay miktarını, hisse fiyatını ve toplam büyüklüğü, dağıtım şeklini ve şirketin borsa kodunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Trive Yatırım’ın tecrübeli uzmanlarının günlük BIST ve VİOP analizleri ve hisselerle ilgili araştırma raporları size rehberlik eder.

Halk arz edilen hisseler nasıl alınır?

Halka arz işlemleri Trive Yatırım internet şubesi aracılığıyla halka arz talep toplama günlerinde mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilir. Halka arz taleplerinizi Trive Yatırım'da hesap açarak ya da mevcut hesabınızla Online Şube halka arz menüsü üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Başlıca halka türleri “sabit fiyatlı talep toplama” ve “fiyat aralıklı talep toplama” olarak bilinir.

Talep toplamanın en yaygın kullanılan yolu “fiyat aralığı ile talep toplama” olarak dikkat çeker. Bu yöntemde hisseler halka arz edilirken belli bir fiyat aralığı belirtilir. Yatırımcılar da bu fiyat aralığı içerisinden bir fiyat teklifi verir. Eğer halka arz yatırımcının verdiği fiyatın üstünde bir fiyat ile gerçekleşirse bu durumda yatırımcının payına hiç hisse düşmez. Öte yandan halka arz fiyatı, yatırımcının teklif ettiği fiyatın altında kalırsa yatırımcı halka arz fiyatından hisseye sahip olur.

“Sabit fiyatlı talep toplama” yönteminde ise hisseye yönelik talepler, firma tarafından toplanır ve aracı kurum tarafından değerlendirmeye tabii tutulur. Daha sonrasında hisse dağıtım oranı dikkate alınarak hisse senetleri yatırımcılar arasında paylaştırılır. Bu metotta fiyat sabit olduğu için tüm yatırımcılar, aynı fiyattan söz konusu hisse senedini satın alır.

Trive ile üç adımda yatırıma başla
Hesap aç

Dakikalar içinde yatırım hesabını aç

Ürünlerimizi keşfet

Yatırımına uygun Trive ürünlerini seç

Yatırıma başla

Portföyünü oluştur birikimlerini değerlendir

2023 yılında halka arz edilen şirketlerden bazıları
 • Astor Enerji
 • Söke Un
 • Maçkolik
 • Tavuk Dünyası
 • Bülbüloğlu Vinç
 • Baydöner
 • HDM Çelik
 • Göknur Gıda
 • Akfen Yenilenebilir Enerji
 • Eksun Gıda
 • Koza Polyester
 • CVK Madencilik
 • Europower Enerji
 • Graintürk Tarım
 • CW Enerji
 • Big Chefs
 • Kayseri Şeker
 • Bien Yapı Ürünleri