Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYDaily0606.png

Oldukça yoğun bir haftayı geride bırakırken, ABD verilerinin önderliğinde Dolar'ın aşırı oynak seyrini takip ettik. Hafta genelinde üstünlüğünü açık ara hissettiren dolar, Cuma günü açıklanan ABD istihdam verileri sonrası zayıfladı. Kapanışta oldukça zayıf gelen TDİ verisi sonrası değer kayıplarını genişleten Dolar'ın, bu hafta yardımına yeniden FED başkanı Janet Yellen koşacak mı ? Bu haftanın flaş gelişmesi bu olacak.

38 bin gibi oldukça sürpriz bir rakamın açıklandığı TDİ raporu sonrası zayıflayan Dolar endeksi, bu hafta güçsüz tavrına devam edebilir. Ancak ipler yeniden Yellen'ın elinde olacak. Phidelphia'da bir konuşma yapması beklenen Yellen'ın, TDİ verisine itafen yapacağı yorumlar önemli olacaktır. ABD'de Verizon şirketindeki grev sonrası işten 35 bin kişilik işten çıkarmaların etkisi ve imalat sektöründeki sorunların devamı, TDİ verisinin bu denli sürpriz açıklanmasına neden oldu. Ancak ADP firmasının çıkardığı sonuç ile, ABD çalışma bakanlığı verilerine göre açıklanan istihdam raporu arasındaki fark oldukça büyük bir şok etkisi yarattı. Bu hafta başında Dolar'ın zayıf performansı, bu olumsuz veri sonrası devam edebilir. Ancak faiz artırımına ilişkin güçlü bulguların devam ettiğine dair açıklamalarının yinelenmesi halinde, Temmuz ayı umutları yeniden artabilir. Şu görüntü de Haziran ayı tamamen elenmiş duruyor.

OPEC toplantısından herhangi bir karar çıkmadı. Ne üretim kotası ne de üretim sabitleme konusunda bir kararın aldığı toplantıda, fiyatların biraz olsun akışına ve arz-talep dengesine bırakıldığını gördük. Ancak Viyana'da yapılan bu toplantının Doha toplantısına nazaran daha iyimser bir tablo koyduğu da açık. İyimser havanın etkisi ve stokların azalmaya devam etmesi ile birlikte, brentin 48 dolar'ın altına sarkamadığını ve 50 dolar üzerini zorlamaya devam ettiğini görüyoruz. Ancak söylemlerin tonunun değimesi halinde 50 Dolar üzeri çok fazla kalamayan petrolde düzeltme gelmesi de olası duruyor.

Geçtiğimiz hafta faiz kararını açıklayan ECB kanadın da ise, herhangi bir değişiklik yok. Draghi'nin 2017 enflasyon tahminlerini yukarı yönde revize etmesi önemliydi. İlk defa da Brexit riskine değinen Draghi, ECB'nin şoklara dayanıklı olduğunun altını çizdi. Bu hafta FED başkanı Yellen'ın konuşması önemli. Diğer taraftan gözler Çin verilerinde olacak. Türkiye büyüme rakamları da, özellikle Dolar/TL üzerinde etkili olacaktır. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!