Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYDaily05099.png

Beklenen veri açıklandı
Piyasaların merakla beklediği tarım dışı istihdam raporu ABD ekonomisi adına yeniden iyi sinyaller verdi diyebiliriz. Veri her ne kadar beklenenin altında kalsada, halen güçlü istihdam görüntüsünün devam ettiğini görüyoruz. Özellikle part-time iş kollarında görülen yaz döneminin etkisi istihdam raporunda bir miktar daha düşük bir veri gelmesine neden olurken, manşet rakamın beklenti altında kalması yinede Eylül faiz artırımı ihtimallerini zayıflattı. Ancak net olarak masadan kalktığını söyleyemeyiz. Rakamsal bazda baktığımızda açıklanan rakam 151 bin ile 180 bin beklentilerinin altında. Aynı zamanda işsizlik oranı yüzde 4.9 ile hedeften uzak değil. Data seti arasında can sıkan tek durumun ortalama saatlik kazançların istihdamda görülen artışla birlikte desteklenmeyişidir. Saatlik kazançlar hem aylık bazda hem de yıllık bazda önceki döneme gerileyerek, enflasyonist baskının yeniden yaşanamayacağına dair bir öngörü yarattı.

Enflasyon sadeleşmenin odak noktası olacak
Bu haftanın datalarına baktığımızda haftaya başlayacağımız enflasyon rakamları oldukça büyük öneme sahip. Geçtiğimiz dönemde tütün ve alkollü içecek fiyatlarında görülen zamlar ve gıda fiyatlarının seyriyle birlikte yeniden riskli alana geçen TÜFE rakamları, TCMB'nin de fiyat istikrarı hedefinin sorgulanmasına neden oluyor. Bu dönemde bir miktar gerilemesi beklenen TÜFE rakamlarında, beklentilerin karşılanması halinde MB'nin sadeleştirme adımlarına devam edeceği yönünde bir öngörü fiyatlaması söz konusu olabilir. Yakın zaman içerisinde açıklamalarda bulunan MB'nin ise, yakın dönem içerisinde enflasyonun bir miktar zayıflamasını beklediğini biliyoruz. Bu nedenle sadeleştirme adımlarının devamlılığı adına kilit bir veri olarak takip edilecektir. Beklentilerimiz bu dönemde enflasyonun 8.00-8.50 arasında gelebileceği yönünde.

Haftanın öne çıkan gelişmeleri arasında Asya verilerinin öne çıktığını söyleyebiliriz. Yurtiçinde ise, enflasyon ve büyüme rakamları oldukça kritik öneme sahip olacak. Büyüme rakamlarının da son gelen zayıf veriler ışığında çok da iyi sinyaller vereceğini düşünmüyoruz. Bu dönemde yüzde 3.3 gibi bir beklentimiz söz konusu. Diğer yandan Çin'den gelecek enflasyon ve ticaret dengesi dataları küresel piyasaların odak noktası olacak. Verilerde iyileşme kaydedilmesi halinde global ekonominin durumu daha az sorgulanabilir bir hale gelebilir. Ancak tam tersi bir durumda yatırımcılar sığınacak liman arayışına girebilir. Yoğun haftanın volatil fiyatlamalara açık olduğunu söyleyebiliriz. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!