Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYWeekly031010.png

Yurtiçi piyasalar Moody’s sonrası şokları atlamaya çalışıyor. 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası 18 Temmuz’da ekonomik görünümü negatif izlemeye alan Moody’s, 24 Eylül’de Türkiye'nin kredi notunu "Baa3" seviyesinden "Ba1" seviyesine düşürürken, not görünümünü "durağan" olarak belirledi. Bu not indiriminde iki sebep dikkatleri çekiyor. İlki Türkiye’nin yüksek hacimdeki dış finansman ihtiyacına bağlı risklerindeki artış, ikincisi büyüme ve kurumsal sağlamlıkta görülen zayıflık. Ayrıca Moody’s jeopolitik ve siyasi risklerin artması, yabancı fon akımının ani ve kalıcı olarak düşmesi, kamu maliyesinde trendin somut biçimde değişmesi halinde, bu notun daha da indirilebileceğini ifade ediyor. Bunu da uzun süreden beri gelen yapısal sorunlar olarak ifade ediyor. Ancak Türkiye’nin 15 Temmuz sonrası yaşadığı şoku hızlıca atlattığını da ifade ediyor. Diğer yandan 21 Temmuz’da başlayan 3 aylık OHAL sürecinin, 3 ay daha uzaması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası kesinleşti. Diğer yandan da FITCH’in yatırım yapılabilir notunda bir değişiklik olacak mı ? stresi de Moody’s sonrası gündeme geldi. Bu süreç itibariyle TL üzerinde beklenen kadar olmasa da bir baskı ortaya çıktığı görülüyor. Haftanın başlangıcını ise, yurtiçinde pozitif gelen enflasyon rakamları ile yaptık. Enflasyon bu Eylül ayında gerileyerek yıllık bazda 7.28 olarak açıklandı. Gıda fiyatlarındaki düşüş ise dikkatleri çekiyor.
 
Aktif büyüklüğü 1.8 Trilyon Euro olan dünyanın en büyük yatırım bankasının iflas edeceğine dair beklenti arttı. IMF tarafından “dünyada sistemsel açıdan en riskli banka” olarak ilan edilen bankanın sermaye konusunda yetersizliği büyük tartışmalar yaratıyor. Geçtiğimiz sene 6.8 milyar Euro’luk zarar söz konusu olmuştu. Ayrıca ABD Adalet Bakanlığı ile olan pazarlık devam edeceğe benziyor. 2008 krizinde ABD şirketlerine usulsüz kredi kullandırıldığına dair açılan davanın düşmesi için Bakanlık 14 milyar Dolar tazminat talep ediyor. Bu konuda oluşacak pazarlık daha da derinleşecektir. Ayrıca Alman hükümetinin Banka’ya mali desteği söz konusu olacak mı? Bu konuya dair endişeler geçtiğimiz hafta endekslerde sert satışları beraberinde getirmişti. Ancak haftanın son işlem günün 14 Milyar Dolar’lık cezanın 5.4 Milyar Dolar olarak düşürüldüğüne dair dedikodular haftanın kapanışını biraz olsun iyileştirdi.
 
OPEC üyelerinin beklentilerin dışında üretimde kısıntıya gidilmesi yönünde anlaştığı haftayı geride bıraktık. OPEC üyeleri Cezayir’de gerçekleşen olağanüstü toplantı sonrasında piyasaların beklentileri dışında anlaşmaya vardı ve günlük üretim olan 33.7 milyon varillik üretim, 32.5 milyon varile çekilecek. Bu durumu ilk etapta Rusya, Meksika gibi ülkeler destekleyecek. Suudi Arabistan düşük petrol fiyatlarından kaynaklı gerçekleşen mali sorunlarını düzeltmeye yönelik hamleler ise artıyor. Ancak İran detayı önemli gelişmeler arasında olacak. Geçmişi çok eskilere dayanan İran-Suudi Arabistan gerginliği ve bu gerginlik doğrultusunda çıkan Pazar payı çekişmesi petrol fiyatlarını baskı altında bırakıyordu. Ancak İran’ın Suudi yetkililerle arasında aracı olmadan petrol konusunda görüşebiliriz açıklaması aralarındaki soğuk durumu biran olsun bozmuşa benziyor. Petrolün arzının azalmasından çok bu detayın sunulmuş olması petrol fiyatlarının haftayı pozitif geçirmesine neden oldu.
 
Bu haftanın gündeminde ise, ABD’den gelecek tarım dışı istihdam rakamları büyük önem taşıyor. Beklenti oldukça iyi tutulmuş. Geçtiğimiz ayda 151 bin gelen rakamın 170 bine çıkması bekleniyor. Aynı zamanda ücretlerde 0.3’lük artış bekleniyor. Beklentilerin karşılanması halinde Dolar tarafında iyileşme devam edebilir. 
 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!