Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYDaily281111.png

Son dönemde kurda yaşanan oynaklık ve yukarı yönlü hareketleri sınırlandırmak adına faiz artırımına giden TCMB, radikal bir duruş sergileyerek politika faizini 50 baz puan, gecelik borç verme faizini ise, 25 baz puan artırarak faiz artırımı kararını aldı Merkez bankasının aldığı faiz kararı sonrası 3.3700’lere kadar gevşeme gösteren kurun, ani bir yükselişle birlikte çok daha yüksek seviyelere kadar gittiğini gördük. Bu durum TCMB’nin faiz artırmasından kaynaklı  olan bir durum değildir. Yaşadığımız süreç Dolar’ın küresel anlamda hakimiyetinin arttığı bir dönem. ABD’de bir faiz artırım süreci söz konusu. Aynı zamanda bu faiz artırım sürecinin daha da hızlanmasını gerektirecek bazı somut nedenler piyasada oluşmaya başladı. ABD’de enflasyonun artacağı, büyümenin hızlanacağı, hali hazırda istihdamın iyi gitmesinden kaynaklı olarak ekonomide ısınma olacağı, ücretlerin artmasıyla tüketimin destekleneceği beklentisi var. Yeni başkan Trump’ın gelmesiyle birlikte de alt yapı harcamaları, yeni iş fırsatları ve vergi indirimleriyle ABD ekonomisinin çok daha iyi bir döneme gireceğine yönelik beklentilerin arttığı bir dönemdeyiz. Bu nedenle de FED’in bu durumu kontrol edebilmesi adına faizleri artıracağı, Dolar’ın daha da değerleneceği bir süreçteyiz. Bu nedenle TCMB önlem alsa da, kurdaki hareket sınırlı kalıyor.

Bu hafta ayrıca Draghi’nin konuşmaları bekleniyor. Geçtiğimiz konuşmalarında varlık alımlarının tam gaz devam edeceğini teyit eden ECB Başkanı Draghi, 8 Aralık ECB toplantısı öncesi Euro’nun kaderinde yeniden etkili olabilir. Gündemde ise, asıl konu yeniden enflasyon ve büyümeye yönelik beklentiler ve parasal teşviklerin boyutuna yönelik açıklamalar yeniden bu hafta odak noktasında yer alacak. Bizim beklentimiz bu hafta da Draghi’nin söylem değişikliğine gitmeden ekonominin desteklenmesi gerektiğine yönelik açıklamalarına devam etmesi. Alacağı herhangi bir aksiyon varsa bunu 8 Aralık toplantısına bırakacaktır. Gündemde yer alacak bir diğer önemli gelişme ise, OPEC toplantısı olacak. OPEC üyelerinin 161. Viyana toplantısında beklentiler oldukça karmaşık. Suudi Arabistan ve İran cephesinden gelecek açıklamaları bekleyen petrol fiyatları, herhangi bir kısıntı ya da üretim dondurması gündemde olacak mı sorusunun cevabını arayacak.

ABD’den önemli datalar takip edeceğimiz haftada. 3.çeyrek büyümesinin 2. Revizesi açıklanacak. Ayrıca Tarım dışı istihdam ve ücretler verilerinin açıklanacağı önemli bir haftayı takip edeceğiz. Beklentiler veriler adına oldukça olumlu. Büyüme geçtiğimiz dönemde iyi gelen verilerle toparlanmış 2.9’a kadar yükselmişti. 2. Revizesinde bu dönemde büyüme beklentisi yüzde 3.0’e çıkması yönünde. Son dönemde gelen iyi veriler yeniden bu rakamı destekleyebilir diye düşünüyoruz. Ayrıca TDİ verisi ve istihdam piyasasına dair iyi beklentiler bu hafta itibariyle Dolar’da görülebilecek kar realizasyonlarını sınırlandırabilir. Hatta yeni bir yukarı hareketi destekleyebilir. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!