Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYDaily250707.png

Piyasalarda Neler Oluyor ?

Ülke olarak çok zor günler geçiriyoruz. Geçtiğimiz Cuma günü yapılan darbe girişimi sonrası görevden alma operasyonları ile devam eden süreç, 3 aylık OHAL kararıyla devam etti. Olayın ne kadar büyük boyutta olduğunu alınan kararlar sonucunda gördük. Bu süreçte elbette bizim gözümüz finansal piyasalardaydı. Türk Lirası yaşanan gelişmeler sonrası 3.0950’de yeni zirve yaparken endeks 72 bin seviyesinin altına geriledi.

S&P, yaşanan gelişmeler sonrası Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye çekti. S&P tarafından notumuz zaten yatırım yapılabilir seviyede değildi. Ancak 5 Ağustos Moody’s ve 19 Ağustos Fitch kararları çok önemli hale geldi. Darbe girişimi sonrası Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu çöp seviyesine düşürebileceğini açıkladı. Yatırım yapılabilir not aldığımız iki kurumdan birinin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmesi durumunda Türk varlıklarından çıkış çok sert olacak. Yabancı yatırım fonlarıdan bazılarının en az iki yatırım yapılabilir kredi notuna sahip olmayan ülkelere yatırım yapamadığını belirtelim.

Yurtiçi gelişmelerin gölgesinde kalsa da TCMB’nin sadeleşme adımları devam etti. TCMB üst bandı 25 baz puan daha indirirek yaşanan gelişmelerin elbet normale dönüceğini mesajını vermek istediğini görüyoruz. Mart ayından bu yana 200 baz puan faiz törpüleyen TCMB verdiği karar sonrasında çekirdek enflasyonda iyileşmenin devam edeceğini söyledi. Yaşanan gelişmeleri de göz önünde bulunduran Merkez, bu kararını ‘’temkinli’’ olarak nitelendirdi. Ancak kurun bu oynaklığı ve zirve arayışları orta vadede cari açık ve enflasyon olarak geri dönecektir. Bu doğrultuda bu indirim Merkez’in son adımı olarak piyasalara yansıyacaktır.

Bu hafta ise, gündemde FED ve BoJ’un toplantıları olacak. FED’in bu dönemde herhangi bir aksiyon almasını beklemiyor ve faizleri hali hazırda 0.50 seviyesinde tutacağını düşünüyoruz. Japonya Merkez Bankası’nın ise yeni mali teşvikler açıklayabileceği beklentisi var. Böyle bir durumda Yen’de zayıflama devam edebilir. Ayrıca ABD 2. Çeyrek büyümesi takip edilecek. Beklentiler oldukça iyi. Yüzde 2.6’lık beklenti karşılanırsa dolar kanadında güçlenme devam edebilir. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!