Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRYDaily2504.png

Oldukça önemli bir haftaya başlıyoruz. Çarşamba günü açıklanacak FED faiz kararı doları yeniden hareketlendirebilir.
Haziran işaret edilir mi?
ABD ekonomisinin zorluklar ve belirsizliklerle karşı karşıya olduğunu bu nedenle para politikası ayarlamalarının kademeli ve ihtiyatlı olacağını ifade eden üyeler, Mart ayındaki toplantıda faiz tahminlerini düşürmüşler ve bu yıl 2 faiz artışı öngördüklerini belirtmişlerdi. Bu toplantıda faiz artırımı ihtimali sıfır. Ancak biz Haziran ayı beklentilerine bakacağız. İş gücü piyasasında güçlenme devam ediyor. Geçtiğimiz hafta  247 bin gelen işsizlik başvuruları 1973 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Üyeler, gelişmeye devam eden iş gücü piyasasının tüketim harcamalarını destekleyeceği ve enflasyonu yüzde 2 hedefine ulaştırmasını bekliyorlar. Ayrıca Çin ekonomisinde son dönem görülen toparlanma sonrası FED’in küresel ekonomik riskler ile ilgili yapacağı açıklamalar önemli.
Kurda 2.80 bölgesi kuvvetli
Geçtiğimiz hafta yeni Başkan Çetinkaya ile üst bantta 50 baz puan indirime giden TCMB, ölçülü indirimi ile TL’ye destek oldu. Önümüzdeki aylarda enflasyon görünümüne bağlı olarak yeni faiz indirimleri görebiliriz. Çekirdek enflasyonun manşetin üzerinde olması ise Merkez Bankası’nın çekindiği en önemli gösterge. Açıklamalarda çekirdek enflasyondaki gerilemenin sınırlı olduğu ve sıkı duruşun devam edeceği zaten belirtiliyor. TL’deki güçlenmenin devam etmesi için küresel gelişmelerin TL’yi desteklemeye devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yurtdışı gelişmeler ile birlikte kurda görülecek yukarı hareketler Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine engel olabilir. 2.80 bölgesinin kuvvetli olduğunu ve üzerinde kalındıkça yukarı gitme isteği olabileceğini söyleyebiliriz.
Haftanın diğer önemli verileri ise ABD ve Avrupa büyüme rakamları. ABD’nin 1.çeyrekte yüzde 0.7 büyümesi bekleniyor. Perşembe günü faiz kararını açıklayan ECB ise , faiz oranlarının uzun bir dönem için cari seviyede veya daha düşük olacağını ifade ederek daha fazla faiz indirimi için kapıyı açık bıraktı. Enflasyonun önümüzdeki aylarda negatife dönebileceği ancak yıl sonunda toparlanması bekleniyor. Cuma günü Avrupa’dan öncü TÜFE rakamları takip edilecek. Beklentiler yıllık bazda yüzde 0.1 düşüş yönünde. İçeride Turizm gelirleri ve ticaret açığı açıklanacak. Son yaşanan olaylardan sonra turizm gelirlerinin ne kadar düşeceği merak ediliyor. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!