Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYH422088.png

Geçtiğimiz haftayı kısaca değerlendirdiğimizde öne çıkan gelişmeler arasında, FED tutanakları ve üyelerin açıklamaları önemliydi. Yurtiçinde FITCH'in kararı, Avrupa'da ise, enflasyon verileri takip edildi.  Amerikan Merkez Bankası toplantı tutanaklarının piyasa üzerindeki etkisi beklenen ölçüde oldukça sınırlıydı. Tutanaklarda en çok dikkat çeken kısım ise FED yetkililerinin faiz artışının zamanlaması konusunda yaşadıkları fikir ayrılığı oldu. Üyelerden bir kısmı faiz artışı için Eylül ayının uygun olacağı görüşünü savunurken üyelerin büyük çoğunluğu ise bekleyip görmenin daha uygun olacağını belirtiyor. 

Ayrıca tutanaklarda Brexit sonucunun yaratığı belirsizliğin azaldığını ve referandum sonucuna ABD ekonomisinin dirençli bir karşılık verdiği dile getirildi. Aynı zamanda enflasyon konusunda beklemenin uygun olacağını dile getiren üyelerin çoğunluğu, veriye odakla para politikasını devam ettiriyorlar. Her ne kadar üyeler faiz artırımı için Eylül ayını  Dolar'ı dengelemek adına önemli bir koz olarak elinde tutmaya çalışsa da, hali hazırda küresel ekonominin sallantıda olan seyri, Kasım'da takip edeceğimiz başkanlık seçimleri bu ihtimali zayıf tutmaya devam ediyor.

Bu haftanın gündemi şüphesiz yurtiçinde PPK olacak. Faiz indirimlerinin devamının gelip gelmeyeceği, piyasanın odak noktası arasında. Bu dönemde üst bandın 25 baz puan daha indirileceğini düşünüyoruz. Hali hazırda 15 Temmuz süreci ve normalleşen yurtiçi ekonomi akışı ve gerek yurtiçi gerekse yurtdışı görünümden destek bulan kur, TCMB'nin elini rahatlatacaktır. Ayrıca hükümetin faiz indirimlerine yönelik çağrıları TCMB tarafından ölüçülü şekilde desteklenmeye devam ediyor. Bu istek devam edebilir. Ancak önümüzde büyük bir enflasyon hedefi var. Hedeften sapmayı göze alabilecek bir MB politikası, güveni zedeleyip, ileride yaşanabilecek en ufak zayıflıkta kurda yüksek seviyeler görmemize neden olabilir.

FITCH'ten ikaz geldi. Piyasa beklentisi dahilinde notta herhangi bir değişikliğe gitmeyen FITCH görünümü durağandan negatife çekti. Genel görüntü itibariyle alınan kararda siyasi ve jeopolitik risklerin gözardı edilmediği görülüyor. Ancak notun değişmemiş olması hala daha genel anlamda olumlu bir durum. Görünümün değiştirilmesi piyasalar tarafından aşırı reaksiyon almayacaktır. Bu hafta ABD verileri ve Başkan Yellen'ın Jackson Hole Sempozyumunda yapacağı konuşma oldukça kritik. Ayrıca ABD büyüme rakamlarını takip ediyor olacağız. Genel anlamda yoğun bir hafta yeniden bizleri bekliyor.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!