Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYDaily18077.png

Yurtiçinde Cuma günü adeta fırtına koptu. Yaşanan üzücü girişimlerin etkisi TL tarafında ciddi değer kayıplarına neden olurken adeta yurtiçi piyasalar yangın yerine dönüştü. Olayın detaylarına çok fazla değinmeyeceğiz ancak bu hafta TCMB toplantısı öncesinde farklı bir şablonun oluşma ihtimalini göz önüne bulundurmak gerekiyor. Yaşanan olayın ekonomik etkilerine hem içeriden hem de dışarıdan baktığımızda her türlü yaşanan gelişmenin finansal istikrar adına elle tutulacak bir yanı olmadığını söyleyebiliriz. Kur tarafında 2.88'den 3.05'e kadar bir yükseliş yaşandı ve bu olayların kırılganlığı piyasalarda etkisini hissettirebilir.

Yurtiçinde fırtına koptu
Girişmelerin etkisinin kısa sürede bastırılmış olması kur adına olumlu olacaktır. 3.00 üzerinde tutunamayacağını söyleyebiliriz. Ancak gelişmelerin uzaması ve TCMB'nin şuan ki durumda gösterebileceği ''ölçüsüz'' bir sadeleşme adımı, oynaklığın artmasına neden olabilir. Ancak yurtdışı gelişmelerin de durulmuş olması ve aynı zamanda FED tarafının da aşırı sakin tavrının fırsata dönüştürülmesi gerekiyor. Bu nedenle hali hazırda eğer bir indirim olacaksa 25 baz puan gibi bir üst bant törpülenmesi, hem yaşanan bu üzücü gelişmelerin etkilerini savuşturabilmek adına hem de kurların selameti adına daha uygun bir adım olarak değerlendirilebilir görüşümüzü koruyoruz. Bu hafta salı günü TCMB toplantısının kurların akıbeti adına kilit olacağını düşünüyoruz.

Borsa nasibini alacaktır !
İçeride Borsa kanadında bu etkileri yaşayabileceğimizi 82.500'den hızlı dönüş ile birlikte 80 bin altında bir açılış yeniden 77.500-75.000 bandına dönüşü olası gösteriyor. Ancak yukarı yönlü istek bu dönem de devam edebilir. Tahvil getirilerinin geçen hafta biraz daha toparlandığını ve gelişmiş ülke kurlarıyla birlikte paralel bir yön izlediğini gördük. Yurtdışı piyasalarda ayrıca İngiltere'den beklentilere nazaran herhangi bir genişlemeci hamle gelmezken, beklentileri Ağustos ayındaki toplantıya ötelediklerini gördük. Çin enflasyon ve büyüme rakamları kötü bir senaryo da ortaya koymadı.

Bu haftanın gündemi TCMB faiz kararı ve Draghi'nin konuşması önemli olacaktır. Diğer yandan İngiltere verileri Sterlin tarafında hareketli bir hafta izlememize neden olabilir. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!