Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYH415088.png

Hafta itibariyle sakin bir veri akışı geride kalsa da, içeride yaşanan gelişmeler ve Rusya ile olan mutabakat içeride TL varlıklar için hareketli bir hafta geçirmemize neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus devlet başkanı Putin arasında yapılan görüşmelerde olumlu mesajlar ortaya çıktı. İçeride yaşanan pozitif havanın etkileri ise TL'nin güçlenmesine neden olurken, kurda geri çekilmeler BİST kanadında da ise pozitif hava dikkatleri çekti. Moody'sin kredi notunu pas geçmesi sonrası başlayan pozitif hava, siyasi anlamda yaşanan uyum ortamıyla birlikte desteklendi.

Hükümetin konut kredilerine yönelik indirim beklentisi ise, TCMB tarafında da desteklenirken, bankaların yükünü azaltabilecek zorunlu karşılıklar indirimi de haftanın önemli gelişmeleri arasındaydı. TCMB'nin bu hamlesi bazı bankalar tarafından da destek buldu. Önceliği kamu bankalarının aldığı konut kredi faizlerinde görülen indirim hamlesi, bazı özel bankaların da bu çağrıya uyması ile iyice desteklendi. Ancak bu hamlenin şuan için banka kredi maliyetlerini net olarak indirmesini beklemiyoruz. Ancak ileriye yönelik önemli bir mesaj olarak düşünülebilir. ayrıca TCMB'nin bir sonraki PPK toplantısında yeni bir faiz indirimi yapmasına da neden olabilir. Ya da yukarı yönlü hareketlenen enflasyon rakamları TCMB'nin müdahale alanını daraltabilir ve sadece ZK oranlarında müdahaleye devam edebilir. Bu ihtimallerin etkisi ise, TL'nin güç kazanımı bir miktar sınırlayabilir. Bu nedenle içeride daha oynak bir hafta geçireceğiz diyebiliriz.

19 Ağustos FITCH'in bir değerlendirme yapma ihtimali de söz konusu. Moody'sin not görünümüne dair hamlesi 90 gün kadar daha ertelenmiş ve risklerin bir süre daha izleneceği ihtimali gün yüzüne çıkmıştı. Gözler ise, artık FITCH'e çevrildi. Ancak beklentilerimiz FITCH'in de yatırım yapılabilir notta herhangi bir değişikliğe gideceğini beklemiyor, risklerin bir süre daha izleneceğine dair bir teyit daha alacağımızı düşünüyoruz.

Sadece yurtiçinde değil, küresel piyasalarda da yoğun bir hafta dikkatleri çekiyor. Temmuz ayı FOMC toplantı tutanakları, kritik Eylül ayı öncesi bazı sinyaller verebilir. Ayrıca ABD'den gelecek TÜFE rakamları ve FOMC üyelerinin konuşmaları Dolar endeksinin bu haftaki performansı üzerinde etkili olacaktır. Geçen haftanın son işlem gününde oldukça düşük gelen ÜFE ve perakende satışlar verilerinin etkileri ise, hafta itibariyle Dolar'ın egemeliğini zedeleyebilir. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!