Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRYWeekly141111.png

Piyasaların merakla beklediği ABD başkanlık seçimi sonuçlandı ve adeta Trump rüzgarı yaşandı. Öncesinde gelen panik satışları, sonrasında iyimser bir hava derken bu haftaki oynaklık son yılların bir hayli üzerindeydi. Kur tarafında yeni zirveler görülürken, altın karışık bir seyir izledi. ABD endekslerine büyük bir çöküş yaşatan Trump, seçim sonrası konuşmasıyla birlikte piyasaları şaşırttı ve önceki söylemlerine ters düşerek birleştirici uzlaşmacı bir tutum sergiledi ve piyasalar verdiklerini fazlasıyla geri aldı. 

Kurumlar vergisinde indirim, kamu harcamalarını canlandırma vaatleriyle ekonomiyi destekleyeceği düşünülen Trump’ın yeni bir hava yarattığını düşünebiliriz. Görüntü itibariyle para politikalarının destekleyemediği küresel ekonominin yeni ilacının mali teşvikler olacağına yönelik bir inanç ortaya atıldı. Bu durum da yeni harcamaları, yeni iş kollarını, yeni hammadde ihtiyaçlarını gündeme getirecek. Ancak durum bu kadar basit mi ? Bu soru oldukça büyük bir tartışmayı alevlendirecek bir konuma geldi. Trump vergi oranlarını düşereceğini ancak kamu harcamalarını artıracağını söylüyor. Bu durum daha yüksek bir bütçe açığına zemin hazırlayacak bir senaryo. ABD’nin kamu borcu/GSYİH oranı 1950 öncesi döneme kadar yükselmiş durumda. Trump’ın ise, 500 milyar dolarlık bir mali teşvik paketi var. Ancak ABD’nin bu harcama anlayışıyla sıkıntılı bir sürece girme durumu da unutulmamalı. Trump’ın vergi gelirlerinin düşürülmesi yönündeki açığı, yeni iş kollarıyla kapatılacağı konuşuluyor. Ancak bu durumun teoride de pratik de pek de parlak bir fikir olarak görülmediğini söyleyebiliriz. Yani ABD yeni başkanın söylem değişikliği ile bir olumlu hava yakaladı. Enflasyon beklentileri de yeniden yükseldi. FED yükselen getiri eğrisini kontrol altında tutmak adına Aralık ayında faizleri bir çeyrek artıracaktır. Beklentilerin bu denli bir potansiyel artışa ulaşması da, FED’in faizleri daha agresif bir şekilde artırma ihtimalini kuvvetlendirip, gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik yeni bir baskıyı ortaya çıkaracaktır.

Bu haftanın en önemli gelişmelerinden bir tanesi ABD 10 yıllık hazine tahvillerinde görülen hızlı güçlenmeydi. Artan enflasyon beklentileri ile yükselen faizler, aynı zamanda panik havasının dağılmasıyla tahvillerde görülen satışı, yükselişi destekleyen bir tabloyu karşımıza çıkardı. Ancak şunu da net bir şekilde söylemek gerekir ki, enflasyon beklentilerinin yükselmesinin temelinde sadece Trump etkisi değil, ABD’de artan istihdam, yükselen ücretler ve önemli bir belirsizliğin ortadan kalkması sonrası artacak güven ortamının etkileri ve yükselen emtia fiyatlarının da etkili olduğu söylenebilir.

Yurtiçinde ise, sanayi üretiminin gerilediği, cari açığın ise, beklentilerin hafif altında kaldığı bir haftayı geride bıraktık. Sanayi üretiminde görülen gerileme 3. Çeyrek için artık büyüme beklentilerini negatife çekmemize neden oluyor. Cari açıkta görülen doğrudan yatırımlardaki artış pozitif bir gelişme olarak söylenebilir. Moody’s sonrası ise, portföy yatırımlarının azaldığı ve çıkışların arttığını görüyoruz. Ayrıca TCMB’nin kredi talebini artırmaya yönelik hamleleri devam ediyor. ZK’lara ödenen faizini yüzde 3.5 seviyesine çektiğini belirtmesi, bankalar nezdinde özendirici bir çaba olarak yorumlanabilir. Ayrıca kredi kartı faizlerinde indirim haberleri yeni yıl itibariyle büyümeyi desteklemeye yönelik bir hamle olarak düşünülebilir. Bu hafta ABD verileri yön bulacağımızı, enflasyon, perakende satışlar gibi önemli dataların yönü belirleyeceğini belirtelim. Ayrıca Draghi ve Yellen’ın konuşmaları hareketli bir hafta geçirmemize neden olabilir. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!