Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

xu090921.png

Günlük Bist-Viop Bülteni

Önemli Gelişmeler…

*TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında dün yaptığı konuşmasında: Küresel ekonomide genele yayılan toparlanmanın ihracat ve bu bağlamda cari işlemler dengesi üzerinde olumlu etkisinin olduğunu, yine; Turizm gelirleri üzerinden sağlanan katkı ile de senenin kalanında cari dengenin fazla vermeye başlayabileceğini ve bunun da kura istikrar kazandırabileceğini söyledi. Enflasyondaki yükselişleri geçici olarak gördüklerini ve son çeyrekten itibaren de düşüşe geçeceğini düşündüklerini de vurgulayan Kavcıoğlu: Çekirdek enflasyonun manşet enflasyonun altında kalacağını ve özellikle salgının getirdiği olağanüstü koşulların çekirdek enflasyon göstergelerinin önemini artırdığını belirtti.

*Türkiye Bankalar Birliği(TBB)'nden BDDK(Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ile 2 Eylül'de yapılan toplantıyla ilgili yapılan açıklamada: "TBB olarak, bankacılık sektörünün her bir üyesiyle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki dönemde de ülkemizin sağlıklı olarak büyümesine katkı vermek amacıyla ekonomi yönetimi ile birlikte yakın iletişim içinde çalışarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz." denildi.

*Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilee göre: İç borç çevirme oranı Ağustos'ta %203,2 oldu(Önceki %105,3). Aynı dönemde, iç borçlanmanın ortalama maliyeti  %16,78 (Önceki %14,26) ve iç borçlanmanın ortalama vadesi de 75,81 ay (Önceki 53,6 Ay) olarak gerçekleşti.

*Ticaret Bakanı Mehmet Muş, AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi ile Bakanlıkta bir görüşme gerçekleştirdi. örüşmede, başta Gümrük Birliği'nin güncellenmesi olmak üzere ekonomik ve ticari ilişkilere ilişkin konular ele alındı.

*Küresel tarafta hafta başından itibaren oluşan; Dolar Endeksi’ni güçlendirici fiyatlamalar dün de devam etti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!