Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-080722.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ

  • Türkiye'de 8 Temmuz Cuma günü motorin grubunda 2,10 TL'lik bir indirim yapıldı.
  • BDDK haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 1 trilyon 18 milyar TL'den 1 trilyon 39,72 milyar TL'ye çıktı.
  • Yurt dışında yerleşik kişiler piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilerle 1 Temmuz haftasında 59,7 milyon dolar hisse senedi satışı yaptılar. Aynı hafta DİBS (Kesin Alım) alımları 22,1 milyon dolar, DİBS (Ters Repo) satımları 4,8 milyon dolar oldu.
  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun TL kredi kullanımı için döviz mevduatına sınır getirmesinin ardından ilk haftada tüzel kişilerin parite etkisinden arındırılmış olarak döviz mevduatının 2.6 milyar dolar geriledi.
  • TCMB Haziran ayında kamu iktisadi teşekküllerine (KİT) 105 milyon dolar ile son bir buçuk yılın en düşük döviz satışını gerçekleştirdi. Son 8 ayda KİT'lere yapılan döviz satışı 23,5 milyar dolar oldu. Merkez Bankası bu yıl aylık ortalama 3,5 milyar dolarlık satış gerçekleştirmişti.
  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), şirketlerin TL kredi kullanımını nakdi yabancı para pozisyonuna göre düzenleyen kararına dair kolaylaştırıcı bazı düzenlemelere gitti. Yeni düzenlemeye göre, bağımsız denetime tabi işletmeler için Yeminli Mali Müşavirlerin de sürece dahil edilmesine karar verildi. Doğrudan Borçlanma Sistemi, Kurumsal Kredi Kartları ve tedarik finansmanı, TL kredi sınırlaması dışında bırakıldı. Leasing ve Faktoring işlemleri ise kredi sınırlamasına dahil edildi. Şirketlerin yurtdışı bağlı ortaklık ve iştirakleri hesaplamadan muaf tutuldu. Şirket kredileri için belge tevdi etme süresi 3’er aylık takvim dönemleri olarak belirlendi. Yanlış ya da yanıltıcı beyanda bulunan işletmeler için nakdi kredilere %500 risk ağırlığı uygulanması karara bağlandı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!