Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXY08.12.png

Piyasalarda Öne Çıkanlar

AMB Piyasayı Şaşırttı

Avrupa Merkez Bankası beklenen hamlenin ötesinde bir karar aldı. Vade uzatıldı, miktar azaltıldı ancak süreç daha geniş vadede daha fazla genişlemeye işaret ediyor. Parasal genişlemenin ekonomiyi desteklediğini işaret eden AMB Başkanı Draghi, enflasyon hedefi yakalanana kadar alımların devam edileceğini belirtti ve oldukça kararlı bir önlem aldı. Piyasaların azaltım haberi sonrası ‘’Tapering’’ senaryosunu fiyatladığını ancak kararın daha fazla genişlemeyi ele aldığını sonradan gördüğünü söyleyebiliriz. Alınan kararların detayları şöyle;

Mart 2017 tarihine kadar 80 milyar Euro alım devam edecek. Nisan 2017-Aralık 2017 arasında 60 Milyar Euro’luk yeni alım gelecek. Alım yapılacak tahvil miktarı da Ocak 2017’den itibaren parametreler güncellenerek gerçekleştirilecek. Bundan sonra mevduat faizinin altında (-0.40) getirisi olan tahviller de artık alınacak.  Hazine tahvilleri, şirket tahvilleri ve bunların türevlerini almaya devam eden ECB, böylelikle kendine tahvil alımı konusunda seçenek sunmaya yer arıyor.

Açıklamaların detaylarında, varlık alım programının gerekirse daha da devam edeceğini, büyümenin yavaş da olsa iyi yönde olduğu ifade etti. Ayrıca 2018 GSYH büyüme beklentisi %1.6. 2017 ve 2018 için %1.7 olarak belirlendi. Enflasyon beklentileri ise, 2016 için yüzde 0.2, 2017 için yüzde 1.2’den 1.3’e yükselirken, 2018 için 1.5’e revize edilen tahminler söz konusu. ECB’nin iç talepteki canlanma ve petrol fiyatlarındaki yükselişten kaynaklı 2017 senesi için umutlu beklentileri olduğu görülüyor.

EKK Kararları Açıklandı


Geçtiğimiz hafta kurun 3.60 seviyesine yükselmesi ile birlikte Cuma günü toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu bugün Başbakan Binali Yıldırım önderliğinde özel sektöre yönelik alınan yeni önlemleri açıkladı. Reel sektöre yönelik kredi desteği teyidini veren Yıldırım, kobilerin de daha fazla destekleneceğini belirtti. İstihdam konusunda da özel sektörde 500 bin yeni iş alımının olacağını duyuran Yıldırım, MB kararlarını kendi çapında dilediğinde özgürce alabileceğini ifade ettiğini gördük.
 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!