Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

xu060921.png

Günlük Bist-Viop Bülteni

Önemli Gelişmeler…

*Yurtiçinde geçtiğimiz Cuma günü açıklanan Ağustos ayı enflasyon verilerinde; aylık TÜFE yüzde 1.12 ile beklentilerin üzerinde artış gösterirken; senelik TÜFE’yi yüzde 18.95’den yüzde 19.25’e çıkarttı. TÜFE üzerindeki maliyet baskıları açısından kritik olan Yİ-ÜFE datasında da; aylık bazda yüzde 2.77 ile güçlü artış hızı devam ederken, senelik gerçekleşme de yüzde 44.92’den yüzde 45.52’ye yükseldi. Veriler sonrasında, JP Morgan: TCMB’nin çok fazla hata payının olmadığını, 4.Çeyrek’te 50’şer baz puandan iki faiz indirimi beklediklerini belirtirken, Capital Economics ise: bu verilerin yıl sonunda bir faiz indirimi ihtimalini ortadan kaldırmadığını öngördü.

*Cuma günü ayrıca, küresel çapta kritik olan; ABD’nin Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri de TL varlıklarına dolaylı etkileri açısından günü takibimizdeydi. Veriler karmaşık görünüm çizerken, manşet taraftaki Tarım Dışı İstihdam datasının beklentilerin çok altında kalması ile ilk etapta bir miktar Dolar aleyhine fiyatlamalar ön plana çıksa da, akabinde dalgalı seyir izlendi.

*2022-2024 yıllarını kapsayan 3 yıllık Orta Vadeli Program(OVP), dün resmi gazetenin mükerrer sayısında yayımlandı. Detaylara baktığımızda; enflasyon tahmini 2021 yılı için yüzde 16.2, 2022 yılı için yüzde 9.8, 2023 yılı için yüzde 8.0 ve 2024 yılı için de yüzde 7.6 olarak belirlendi. Büyüme tahminleri ise 2021 yılı için yüzde 9.0, 2022 yılı için yüzde 5.00 ve 2023 ile 2024 yılları için ise yüzde 5.5 olarak öngörüldü.

 *Yeni günde; Cuma günü açıklanan Türkiye enflasyon ve ABD İş İstatistikleri sonrasında TCMB ve FED’in atacağı politika adımlarına dair uluslararası kurumlardan gelecek tahminler kritik olacak. Keza, OVP’nin yankıları da takibimizde olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!