Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-060722.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ

  • Hazine ve Maliye Bakanlığı, ihaleler öncesi yapılan 9 milyar 945 milyon TL ROT satışla birlikte toplam satış 14 milyar 630,3 milyon TL'ye ulaştı.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “İtalya ile ekonomik ve ticari ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Ticaret hacmimiz geçen sene yüzde 34'lük artışla 23 milyar doların üstüne çıktı. Mevcut rakamlar bu sene 25 milyar dolar eşiğini rahatlıkla aşacağımızı gösteriyor.” dedi
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yüzde 78,6 ile 24 yılın zirvesine çıkan Haziran enflasyonuna dair değerlendirmesini yayımladı. Haziran'da hizmet grubunda yıllık enflasyonun tüm alt gruplarda arttığı belirtildi. Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkının enerji grubundan geldiği ifade edildi.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vatandaşların fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesi amacıyla çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Nebati enflasyonla mücadeledeki tüm maddeleri sıraladı. Twitter üzerinden açıklama yapan Nebati, şunları söyledi: "Temel öncelik olan enflasyonla mücadele kapsamında, uygulanan politikalar, yönetilen-yönlendirilen fiyatlar, vergi indirimleri ve sübvansiyonlar vasıtasıyla vatandaşlarımızın fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesi amacıyla çalışmalarımız devam etmektedir."
  • TCMB’nin TL mevduata dönüşümün desteklenmesi tebliğinde yapılan değişikliğe göre, yurt içi yerleşik tüzel kişiler 31 Aralık 2021 ile 30 Haziran 2022 tarihleri arasında herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan Döviz tevdiat hesaplarını TL’ye dönüştürebilecek. Bu tebliğde en son Nisan ayında değişiklik yapılmıştı. Söz konusu değişikliğe göre tüzel kişiler, tebliğ kapsamında, 31 Aralık 2021-31 Mart 2022 tarihleri arasındaki DTH’larını TL’ye çevirebiliyordu.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!