Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY060721.png

Günlük Bist/Viop Bülten

Önemli Gelişmeler...

 

Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre, Türkiye'de COVID-19 ile mücadele kapsamında birinci doz aşılama ortalaması yüzde 57,81, ikinci doz ortalaması ise 25,23 olarak kayda geçti.

 

TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı Enflasyon verisine göre: aylık bazda yüzde 1,94 ve yıllık bazda yüzde 17,53 açıklanarak beklentilerin üstünde gerçekleşti. Haziran ayı ÜFE rakamları ise; aylık bazda yüzde 4,01 ve yıllık bazda yüzde 42,89 seviyesine yükseldi.

 

Euro bölgesi Haziran ayı Hizmet PMI verisi 58,3 seviyesinde gerçekleşerek 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

 

Capital Economics, güçlü ekonomik aktivite ile bir araya gelen enflasyon artışının TCMB'nin önümüzdeki 2 ayda faiz indirmesinin muhtemel olmadığı anlamına geldiğini bildirdi.

 

Goldman Sachs; Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan zam ve yaşanan yukarı yönlü sürpriz sonrasında yıl sonu tahminini yüzde 16’ya çıkartırken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dördüncü çeyrekte faizleri çok az indirebilme imkânı olacağını vurguladı.

 

Citigroup, enflasyon verisinin ardından bu yıl daha fazla faiz indirimi beklemediklerini belirtti.

 

Barclays, Türkiye için yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 13,8'den yüzde 14,8'e çıkardı.

 

Barclays, TCMB’nin dördüncü çeyrekte yapmasını beklediği faiz indirimi büyüklüğünü 350 baz puandan 250 baz puana indirdi.

 

Hazine, başta emeklilik ve yatırım fonları olmak üzere kurumsal yatırımcılara yönelik 9 Temmuz 2021 valör tarihli altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!