Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

xu060522.png

Bist-Viop Günlük Bülten

ENFLASYON 20 YILIN ZİRVESİNDE!
Dün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinde tüketici fiyat endeksi beklentilerin üzerinde aylık yüzde 7,25, yıllık yüzde 69,97 seviyesine yükseldi. Yıllık bazda en son 2002 Şubat ayında TÜFE yüzde 73,10 olarak açıklanmıştı. Üretici fiyat endeksi ise 1995’teki 144,33 seviyesine yaklaşarak 121,81 olarak açıklandı. Borsa İstanbul 100 endeksi yüzde 1,47 değer artışıyla dünkü işlem gününü 2466 seviyesinden kapattı.
Kısa haftanın son gününde, iç tarafta; TÜİK’in dün açıkladığı Nisan ayı enflasyon verilerinin yankıları takip edilecek. Bu bağlamda, TCMB’nin açıklayacağı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda verinin detaylarını inceleyeceğiz. Küresel tarafta ise; Rusya-Ukrayna gerilime dair gelişmeleri, Fed ve BoE kararlarının yankılarını; majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamalar ile birlikte takipte olacağız. Ayrıca, ekonomik takvimde; ABD’den gelecek Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı gibi kritik iş istatistiklerinin sonuçlarıyla tahvil faizlerinde oluşabilecek hareketler de piyasalarda oynaklıklar oluşabilir. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!