Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-050722.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
•    Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Buna göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 78,62'ye yükseldi. Aylık artış yüzde 4,95 oldu. Üretici fiyat endeksi aylık yüzde 6,77, yıllık yüzde 138,31 arttı. Böylece TÜFE 24 yılın zirvesine çıkarken, ÜFE de 1995'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
•    Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, enflasyon verisi sonrası yaptığı değerlendirmede önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesini hedeflediklerini söyledi.
•    Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “NATO’da veto kartı Türkiye’nin hala elindedir. İsveç ve Finlandiya taahhütlerini yerine getirmeli. Parlamento’muzun onayı olmadan NATO’ya giremezler. Bu belgeye uymak zorundadırlar. Uymazlarsa bunları NATO'ya almayacağız"
•    Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: (Türkiye'nin F-16 talebi) Şu anda olumsuz bir tablo görmüyoruz. ABD Kongresi'nde bir iki senatör karşı çıkıyor.
•    TCMB: TÜFE’ye endeksli kıymetlerin iskonto oranı %30’dan %50’ye çıkarıldı. TCMB ile yapılan swaplar için uygulanan teminat blokajının minimum %50'sinin DİBS sepetinden oluşması kararlaştırıldı.
•    JP Morgan, TÜİK'in dün açıkladığı Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından Türkiye için 2022 ve 2023 yıl sonu enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize etti. "Bugünkü verilerini enflasyon beklentilerinde daha da kötüleşmeye yol açması büyük olasılık ve politika görünümü dikkate alındığında enflasyon muhtemelen bir süre için daha büyük bir problem olmaya devam edecek" ifadelerini kullanan JP Morgan, 2022 yıl sonu için TÜFE beklentisini yüzde 49,5'ten yüzde 63,1'e çıkardı. 2023 yıl sonu için TÜFE tahminini de yüzde 19,0'dan yüzde 22,5'e yükseltti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!