Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-040722.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
•    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi dönüşünde medya mensuplarına yaptığı açıklamalarda asgari ücret konusuna da değindi. Erdoğan, "Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme sözümüz, kararlığımız var. Şartlara göre ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.
•    İstanbul Sanayi Odası Türkiye imalat PMI, Haziran'da 48,1’e gerileyerek Türk imalat sektörünün performansında yavaşlamaya işaret etti.
•    İstanbul Ticaret Odası verilerine göre İstanbul’da tüketici fiyatlarını ölçen Ücretliler Geçinme Endeksi haziranda yıllık yüzde 94,19 artışla 24 yılın zirvesine çıktı.
•    BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, BDDK'nın TL ticari kredilere getirdiği yeni koşulların 300'ün üzerinde şirketi kapsadığını söyledi.
•    Bankacılık kaynakları BDDK’nın geçen cuma TL kredilere döviz varlığı sınırı getirmesiyle birlikte kamu bankaları ve Merkez Bankası’nın yoğun şekilde döviz satışı yaptığını belirterek bu hafta yapılan satışın 2-3 milyar doları bulduğunu vurguladı. Merkez Bankası net uluslararası rezervleri ise 7.53 milyar dolar seviyesinde.
•    Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni asgari ücretin 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 25 artışla 5 bin 500 liraya yükseltildiğini açıkladı.
•    Bakan Varank, elektrikli araçlar için yüksek hızlı şarj istasyonlarının altyapısını yaygınlaştırmak amacıyla başlattıkları destek programının çağrısını sonuçlandırdıklarını belirterek "1 milyar liraya yakın yatırım inşallah devreye alınacak." dedi.
•    Ticaret Bakanlığı: Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat %18,5 oranında artışla 23 milyar 395 milyon dolar, ithalat %39,6 oranında artışla 31 milyar 555 milyon dolar oldu.
•    Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün iki devlet tahvili ihalesi düzenleyecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!