Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY040621.png

Günlük Bist/Viop Bülten

  • Mayıs ayı Tüketici Fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,89 ve yıllık bazda yüzde 16,59’la piyasa beklentilerinin altında açıklandı. Mayıs ayı Üretici Fiyat endeksinde ise; aylık yüzde 3,92 ve yıllık olarak yüzde 38,33 seviyesine yükseldi. Ana harcama gruplarında aylık en yüksek artışlar, yüzde 2.56 ile Ulaştırma, yüzde 1.76 ile Giyim ve Ayakkabı, yüzde 1.62 ile Çeşitli Mal ve Hizmetler’de oldu. Aylık en yüksek düşüşler, yüzde 1.32 ile Eğlence ve Kültür ve yüzde 0.01 ile Alkollü İçecekler ve Tütün gruplarında yaşandı.

  • TCMB Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri: 28 Mayıs haftasında, Yabancılar geçen hafta net 6,8 milyon dolarlık hisse senedi ve 69,2 milyon dolarlık DİBS aldı.

  • Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), 31 Mayıs'taki Olağan Genel Kurul toplantısında alınan kararla ödenmiş sermayesini 150 milyon TL'den 996,8 milyon TL'ye çıkardı.

  • Rusya, "Türkiye S-400 uzmanlarını geri gönderdi." haberleriyle ilgili açıklama yaptı. Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi Sözcüsü Valeriya Reşetnikova, "S-400 sözleşmesiyle bağlantılı olarak, Türkiye'de bulunan Rus teknik uzmanların dönüşü daha önce onaylanan takvime göre gerçekleştirilecek." dedi.

  • İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) yüksek vaka sayıları nedeniyle "riskli ülke"  olarak değerlendirdiği Türkiye'yi, seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeler listesine yine dâhil etmedi.

  • HSBC yayımladığı raporda; Hindistan, Endonezya, Brezilya, Meksika ve Türkiye’deki uzun vadeli tahvillere temkinli olmaya devam ettiklerini açıkladı.

  • JP Morgan: “Mayıs ayı enflasyon rakamlarının TCMB Para Politikası görünümüne anlamlı bir etki yapacağından kuşkuluyuz. İlk faiz indiriminin Eylül’de yapılması beklentimiz sürüyor”

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!