Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

BİST100_0405.png

Piyasalarda Bugün Ne Oldu ?

Gündemdekiler
Bugün içeride hareketli saatler yaşıyoruz. 29 Nisan’da yapılan Ak Parti MKYK toplantısında başbakanda bulunan teşkilatlardaki atama yetkisinin yeniden MKYK’ya geçmesi, Davutoğlu ve Erdoğan arasında gerginlik olduğu şeklinde yorumlandı. Reuters’da yayımlanan bir analizde ise Davutoğlu ile başkanlık sisteminin yolunu açacak anayasa başta olmak üzere bir çok konuda fikir ayrılığına düşen Erdoğan'ın, AKP'de olağanüstü kongre için harekete geçebileceği söyleniyor. Saat 18:00’da başlayacak görüşme oldukça önemli.

Bir diğer konu ise millet vekilleri arasında yaşanan kavgalar, anayasa uzlaşması olmayacağı düşüncesi ile seçim riskinin arttığı şeklinde yorumlanabilir. Çok fazla gündeme getirilmese de hergün şehit vermeye devam ediyoruz.İçeride PKK, sınırda IŞİD. Terör olayları devam ediyor. Dışarıya baktığımızda ise VIX endeksinde görülen yükseliş ve güvenli varlıklara olan talebin artması ile hisse senedi piyasalarında ciddi satışlar görülüyor. BİST’teki düşüş yukarıdaki nedenlerden dolayı daha hızlı oldu. 80 binin altına gerileyen endekste bu seviyenin altında kalınması ile 77 bin 500 görülebilir.

Yurtiçinde diğer önemli gelişme ise AB ülkelerine vizenin kaldırılmasıydı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Schengen ülkelerine yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı aldı.

ABD’de ise ABD'de ADP özel sektör istihdamı Nisan'da 156 binle beklentinin oldukça altında kaldı. İmalat sektöründe zayılama istihdamada yansıyor. Hizmet sektöründe istihdam 166 bin imalat sektöründe ise – 13 binlik rakam görüyoruz. Buda bize ABD’de imalatr sanayinin zayıfladığını gösteriyor. 10 yıllık hazine tahvil faizi 9 baz puan düşerek 1.79’a gerilerken, küresel ekonomideki büyüme risklerinin etkisi ile ABD hisse senetlerinde düşüş görüldü. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!