Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-300522.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
 Geçtiğimiz cumartesi gününden itibaren benzine 70 kuruş, motorine 97 kuruş zam geldi.
 Sağlık Bakanı Koca: Hastaneler hariç, maske mecburi olmaktan çıktı.
 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye için 2022 yılı takviminde yer alan değerlendirme tarihi olan 27 Mayıs Cuma günü kredi notuyla ilgili bir rapor yayımlamadı.
 ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ile Finlandiya ve İsveç arasındaki görüşmelerin aktif ve yapıcı şekilde sürdüğünü, ABD'nin de Ankara ile temas halinde süreci yakından izlediğini söyledi.
 Finlandiya ve İsveç heyetleriyle ilgili sorulara yanıt veren Erdoğan, "Görüşmeler maalesef beklenen düzeyde olmadı. Bunlar dürüst değiller, samimi değiller" dedi. Erdoğan İsrail’le doğal gazda işbirliği konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın görüşmeleri olacağını ifade etti.
KÜRESEL
 Çin'de yaklaşık 3 ayın en düşük yeni vaka sayısı kaydedildi.
 Çin, Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle yolcu sayısı azalan yerel hava yolu şirketlerine mali yardımda bulunacak.
 ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tüm Avrupa'yı Finlandiya gibi tarafsız yapmak isterken, hepsini "NATO'laştırdığını" belirtti.
 Rusya Devlet Başkanı Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Scholz ile telefon görüşmesinde Rusya'nın Ukrayna ile diyalogu sürdürmeye hazır olduğunu söyledi. Putin ayrıca yaptırımlar hafifletilirse gübre ve tarım ürünleri ihracatını artırabilecekleri mesajını verdi.
 Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Ukrayna’nın kredi notunu Rusya’nın saldırısının önceki tahminlerden daha zarar verici boyutta olması nedeniyle bir kademe düşürdü.
 Japonya Merkez Bankası Başkanı Harihuko Kuroda, ekonominin COVID-19'un etkilerinden toparlanmasına yardım etmek amacıyla güçlü parasal gevşemeyi sabırlı şekilde devam ettireceklerini söyledi.
*Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!