Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-030622.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
 Türkiye ekonomisinin mayıs ayı ihracatı yüzde 15,22 artışla 19 milyar dolar; ithalatı ise yüzde 43,8 artışla 29,7 milyar dolara ulaştı. Dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 157 artışla 10,7 milyar dolar oldu.
 27 Mayıs haftasında yabancı yatırımcı hisse tarafında 41 milyon dolarlık, tahvil tarafında ise 55 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi.
 JP Morgan Türkiye'nin ilk çeyrek büyüme verisinin ardından 2022 yılı için büyüme tahminini yükselttiğini açıkladı. Açıklamada "özel tüketim büyümenin temel motoru oldu. Net ihracat, kamu harcamaları ve toplam yatırımlar da büyümeyi destekleyen diğer ana unsurlar oldu. Gevşek para politikası muhtemelen devam edecek ancak enflasyonun gelirleri azaltmasıyla özel tüketim ve GSYH'nin ivme kaybedeceğini düşünüyoruz" ifadeleri kullanıldı. 2023 tahmini ise güçlü baz etkisi nedeniyle yüzde 3.9'dan yüzde 3.6'ya düşürüldü.
KÜRESEL
 ABD'de özel sektör istihdamı, mayıs ayında 128 bin kişilik artış gösterdi. Beklenti (300.000)
 Euro Bölgesi'nde de üretici fiyat endeksi, Nisan'da bir önceki aya oranla yüzde 1,2; geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 37,2 yükseldi.
 ABD'de fabrika siparişleri, Nisan'da yüzde 0,3 artışla piyasa beklentilerinin altında yükseliş gösterdi.
 Avrupa Birliği Rusya'dan petrol ithalatını kismi olarak yasaklama kararını onayladı. AB, ayrıca Rus Sberbank'ı da yaptırım listesine aldı.
 ABD yönetimi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın Rus elitleri ve bunlara ait yatlar ile jetleri hedef alan yeni yaptırımları duyurdu
 Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed'in gelecek 2 toplantıda agresif faiz artırımına devam etmesi taraftarı olduğunu söyledi.
 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus ordusunun şu anda Ukrayna topraklarının yüzde 20’sinin kontrolünü elinde tuttuğunu açıkladı.
 Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Ukrayna'nın Rus topraklarına, tesislerine saldırı düzenlemesi halinde Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin buna Ukrayna'nın kara alma merkezlerine saldırı ile karşılık vermek zorunda kalacağını söyledi.
 Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock'ın CEO'su Larry Fink, enflasyonun küresel tedarik zincirlerindeki bozulmanın etkisi ile daha birkaç yıl yüksek kalmaya devam edeceğini söyledi.
 Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, petrol üretimini temmuzda günlük yaklaşık 638 bin varil artırma kararı aldı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!