Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

29042022BİST.png

Bist-Viop Günlük Bülten

SÜRPRİZ DARALAN ABD EKONOMİSİ SATIŞ GETİRDİ!

ABD’de açıklanan ilk çeyrek büyüme verileri yüzde 1 büyüme beklentilerinin aksine yüzde 1,4 daraldı. Pandemiden bu yana ilk kez daralan ABD ekonomisinde stagflasyon endişeleri küresel tarafta bir miktar satışa neden olurken, Borsa İstanbul 100 endeksi bu satışlardan etkilenerek pozitif başladığı günü negatif kapattı.

Yurt içi tarafta ise TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun sunumuyla açıklanan yılın ikinci enflasyon raporu kritikti. Raporda yıl sonu enflasyon beklentisi 20 puana yakın yükselerek yüzde 23,2’den, yüzde 42,8’e yükseldi. 

BDDK’nın yayınladığı haftalık bülten verilerine göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarındaki miktar 756,6 milyar TL’den 782 milyar TL’ye yükseldi.

TCBM tarafından açıklanan verilere göre, 22 Nisan haftasında yurt dışı yerleşik kişiler 52,1 milyon dolar hisse senedi satışı yaptılar. Ayrıca verilerde yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 712,3 milyon dolar ve TCMB brüt döviz rezervleri 2 milyar 941 milyon dolar düşüş gösterdi.

Yeni günde stagflasyon endişeleri yaşayan Avrupa tarafında hem Almanya hem de Euro Bölgesi büyüme verileri ön planda olacak. Yurt içi tarafta ise İmalat PMI ve Dış Ticaret Dengesi verilerini takipte olacağız.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!