Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXY29.12.png

Piyasalarda Bugün Ne Oldu ?

Yurtiçinde Gündem Yoğun
Küresel piyasalarda sakin seyir devam ederken dikkatler yurtiçindeki gelişmelere çevrildi. Asgari ücret üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar sonuçlandı ve yeni asgari ücret net olarak 1 404 Türk Lirası olarak belirlendi. Böylece eski ücrete 104 TL’lik bir zam gelmiş oldu. Halkın büyük bir çoğunluğunu kapsayacak olan bu gelişme önümüzdeki dönem gelişmelerine etki edebilir. Asgari ücrete tabi olan kesmin tasarruf eğiliminin az olduğu varsayımı göz önünde bulundurulursa gelişme önümüzdeki yıl enflasyonunda yukarı yönlü bir etki yapabilir.

TÜİK’in açıklamış olduğu Aralık ayı Ekonomik Güven Endeksinde ise şok bir gerileme ile karşılaştık. Endeks tarihinin en büyük düşüşünü yaşayarak 70.5 seviyesine geriledi. Tüketici güveni, reel ve hizmet sektöre ait endekslerde gerileme yaşanırken inşaat sektörüne olan güvende iyileşme görüldü.

Türkiye büyümesinde büyük bir yere sahip olması nedeniyle önem taşıyan turist sayısında ise geçtiğimiz aya kıyasla gerileme yaşandı. Kasım ayında gelen turist sayısı yüzde 21’lik bir azalma gösterirken geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 30.85’lik bir azalış gösterdi. Turizm sektöründeki yaraların sarılamaması önümüzdeki dönem GSYİH rakamlarını olumsuz etkileyebilir. Ekonomik aktivitenin hayli yavaşladığı 3.çeyreğin ardından büyüme rakamları her zamankinden daha önemli bir hal almış durumda.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!