Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXY28.077.png

Piyasalarda Bugün Ne Oldu ?

FOMC’de sürpriz yok
Dün sona eren FOMC toplantısı sonucunda Fed, para politikasında değişime gitmeme kararı aldı. Kansas City Fed Başkanı Esther George hariç tüm üyeler, faizlerin artırılmaması yönünde oy kullandı. Piyasa beklentilerini karşılayan bu karar sonrası yapılan açıklamalarda, faiz artırım zamanlamasına ilişkin net bir sinyal verilmediğini gördük. Açıklamalara genel olarak değerlendirildiğinde üyeler, bir önceki toplantıya göre daha iyimser. ABD ekonomisinin ılımlı bir şekilde büyümeye devam ettiği, hane halkı harcamalarındaki artışın güçlü olduğu ifade edilen karar metninde, Haziran ayında istihdam kazanımlarının güçlü olduğu belirtildi.
Açıklamalarda faiz artışının ne zaman ve nasıl artırılacağı önümüzdeki haftalarda yaşanacak veri akışına bağlı olduğu, enflasyonun yüzde 2’lik hedefe yükseldiğine dair somut kanıtlar görülene kadar faizlerin artırılması konusunda temkinli olunması gerektiği belirtildi. Bu yıl içindeki faiz artırımına açık kapı bırakılmasına rağmen piyasaların beklediği şahin açıklamaların gelmemesi dolarda değer kayıplarına sebep oldu. Piyasalarda Eylül ayı faiz artırım ihtimalleri yüzde 18, Aralık ayı ise yüzde 40 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Eylül ayı toplantısına kadar açıklanacak verilerin güçlü bir görüntü sergilemesi, piyasalarda bu yıl içinde faiz artırım beklentisini yükseltebilir.

Japonya MB kararı bekleniyor
Yarın sabah saatlerinde Japonya MB’nın, Temmuz ayı para politikası kararını açıklaması bekleniyor. Hükümetin 28 trilyon yenlik teşvik paketi sonrası Banka’nın da ek genişleyici tedbirler almasına kesin gözüyle bakılıyor. Bugün açıklamalarda bulunan Japonya Ekonomi Bakanı, Başbakan Abe’nin yeni teşvik paketiyle piyasalara güçlü bir mesaj verdiğini, Banka’nın da bunu hesaba katarak uygun bir karar vermesi gerektiğini söyledi. Para politikası kararlarının piyasa beklentilerini karşılaması halinde küresel risk iştahında artış yaşanabilir ve özellikle endeksler tarafında yükselişler görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!