Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYH42804041.png

Piyasalarda Bugün Ne Oldu ?

Gündemdekiler
Piyasaların merakla beklediği Nisan ayı FOMC toplantısı sonuçlandı. Faiz oranlarında herhangi bir değişime gidilmezken toplantı karar metninde küçükte olsa değişimler yaşandı. Mart ayı toplantısında küresel risklerin hala masada olduğu ifade edilirken Nisan ayında bu ifade metinde yer almadı. Bunun yerine küresel gelişmeleri yakından takip edeceiğini ifade ede Fed üyeleri global görünüm ile ilgili yorum yapmaktan kaçındılar. Hanehalkı gelirlerinde artışın olduğu ifade edilirken ilerleyen dönemlerde bu artışın harcamaya dönme ihtimali enflasyondaki görünümü düzeltebileceği akıllara geldi. İstihdam piyasalarındaki görünümden hala daha memnun olan üyeler zayıf büyüme performansına kıyasla işgücü piyasalarındaki görünümün sağlam olduğu belirtildi. Açıklamalardan Haziran ayı ihtimallerine dair bir ipucu yakalayamadık. Haziran’da faiz artış ihtimalleri yüzde 20 seviyelerinde seyrediyor. Toplantının ardından ihtimaller yükselse de Fed’in artık biraz daha bekle  gör politikasını benimseyeceğini düşünebiliriz.

Geçtiğimiz dönemlerde faizlerde indirime giderek oranı negatif bölgeye çeken Japonya Merkez Bankası bu kez oranlarda herhangi bir değişime gitmedi. Özellikle Nisan ayından itibaren açıklamalarda bulunan Japon yetkililerin gerektiğinde merkez bankasının müdahele yapmaktan çekinmeyeceği yönündeydi. Kararın ardından açıklamalarda bulunan Kuroda son yapılan indirimin etkilerinin görmeden yeni bir genişlemeci hamlenin anlamsız olacağını belirtiyor. Gerektiğinde bankanın genişleyici hareketine devam edeceğini yineleyen Kuroda ile birlikte Yen’deki değer kazanımı yeniden hızlandı.

Endekslerde son durum
Dolar endeksinde gün içerisinde geri çekilmenin hızlı bir şekilde gerçekleştiğini farkediyoruz. 93.60 seviyesinden toparlanma içerisine giren hareketlilik eğer kendini 94.00 seviyesinin üzerine atamazsa hareketlilikteki baskı artabilir. 93.60 ve 93.50 aralığı ise endeksteki yeni desteklerimiz olarak karşımıza çıkacak. Dax ise 10 bin 200 seviyelerinde tutunmaya çalışıyor. Güne baskılı bir başlangıç yapan endekste gerileme 10 bin seviyesine kadar devam edebilir. Yükselişin devamında ise 10 bin 400 – 10 bin 450 seviyelerinin üzerine gelmemiz hareketlilikteki ivmeyi koruyacaktır. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!