Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-270622.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
•    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran ayına ilişkin reel kesim güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranını yayımladı. Haziran ayında reel kesim güven endeksi 106,4 seviyesine düşerken, imalat sanayi kapasite kullanım oranı da yüzde 77,6'ya geriledi.
•    Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gelire endeksli senetlere 5 milyar TL'lik talep hedefinin üzerinde talep geldiğini söyledi.
•    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Temmuz ayında kamu çalışanlarına yapılacak zamla ilgili, "Enflasyon ne gerçekleşirse onun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan bir oranda ilave zam yapacağız. Türkiye'nin emekçileri endişe etmesinler." dedi. Bilgin, asgari ücretle ilgili görüşmelerin sürdüğünü, önümüzdeki hafta açıklanacağını kaydetti.
•    BDDK, finansal istikrarın güçlendirilmesine ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik olarak koordineli makro ihtiyati adımlar atılmasına karar verdi.
•    BDDK, cuma günü açıkladığı kredi kullandırımı kararına ilişkin, "Bağımsız denetime tabi bir şirket olması, şirketin yabancı para (YP) nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon liranın üzerinde olması ve şirketin YP nakdi varlıkların TL karşılığının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşması... Herhangi bir şirketin karar kapsamına girebilmesi söz konusu 3 şartın hepsinin birden sağlanması gerekmektedir." açıklamasını yaptı.
KÜRESEL
•    Almanya'da Ifo Ensitüsü’nün verilerine göre Mayıs ayında yüzde 86,9 olan oran Haziran’da yüzde 85,8’e geriledi.
•    İngiltere’de Tüketici Güveni, artan fiyatlar ve gelirlerde yaşanan daralma ile rekor düşük seviyeye geriledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!