Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-270522.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, ekonomik güven endeksi Nisan ayında 94,7 iken, Mayıs ayında %2,1 oranında artarak 96,7 değerine yükseldi.
 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini beklendiği gibi yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu.
 TCMB Para Politikası Kurulu'nun dün yaptığı toplantıdan çıkan kararları değerlendiren JP Morgan, TCMB'nin politika faizini yıl sonuna kadar değiştirmeyeceği beklentisini devam ettirdiklerini bildirdi.
 Moody's, Türkiye ekonomisinin 2022 yılında yüzde 3,5 ve 2023 yılında yüzde 4 büyüyeceğini tahmininde bulundu. Ayrıca, Türkiye'de enflasyonun 2022 sonunda yüzde 52,1 ve 2023 sonunda yüzde 30 olmasını bekliyor.
 Garanti’nin yüzde 36.2’sini 22.8 milyara alan BBVA, işlemin Türkiye’ye ilginin sürdüğünü gösterdiğini açıkladı. BBVA, “Türkiye bizim için stratejik ve uzun vadede cazip bir pazar” değerlendirmesinde bulundu.
 Alkollü içecekler ve sigarada özel tüketim vergisi (ÖTV) oranı artırıldı. Alkollü içeceklerde ÖTV artış oranı yüzde 25, sigarada ÖTV artış oranı yüzde 10 oldu.
 Cuma gününden geçerli olmak üzere motorin grubunda 1,38 TL, benzin grubunda 1,43 TL fiyat artışı meydana geldi.
 Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu bugün Türkiye’nin COVID-19’un sağlık etkilerine karşı müdahalelerini desteklemeye yönelik olarak Türkiye Acil Durum COVID-19 Sağlık Projesi için 500 milyon ABD$ tutarındaki bir ek finansmanı onayladı.
KÜRESEL
 ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde %1.5 daraldı. (Beklenti %1.3)
 ABD'de bekleyen konut satışları Nisan'da aylık bazda yüzde 3.9 ile tahminlerden fazla düştü.
 Rusya Merkez Bankası olağanüstü toplantısında politika faizini 300 baz puan indirimle yüzde 11'e çekti.
 Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre "Rusya acilen Ukrayna'ya karşı küresel gıda güvenliğini mahveden savaşını bitirmeli ve Ukrayna'dan gıda akışına izin vermeli." dedi.
 Gelişmiş ekonomiler için 2022 yılı GSYH büyüme tahminini mart ayında açıkladığı yüzde 3,2'den yüzde 2,6'ya çeken Moody's, gelişmekte olan ekonomiler için de büyüme beklentisini yüzde 4,2'den yüzde 3,8'e indirdi.
 Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre "Rusya acilen Ukrayna'ya karşı küresel gıda güvenliğini mahveden savaşını bitirmeli ve Ukrayna'dan gıda akışına izin vermeli." dedi.
*Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!