Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY260821.png

Günlük Bist/Viop Bülten

Önemli Gelişmeler...

 

 

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), ağustosta bir önceki aya göre 0,4 puan artarak yüzde 77,1 seviyesine yükseldi.

 

Ağustos ayı Reel Kesim Güven Endeksi verisi 113,9 seviyesinde açıklanarak bir önceki aya göre 0,9 puan azalış gösterdi.

 

Bir Türk güvenlik yetkilisi, yeni bir anlaşma için herhangi bir görüşme yapılmadığını, yeni bir S-400 sevkiyatının gündemde olmadığını söyledi. “Bu her zaman konuşulup yapılabilir ama şu an için böyle bir girişimimiz, talebimiz olmadı” diyen yetkili, şu an asıl gündemin Afganistan olduğunu ve Kabil Havalimanı için ABD ile Ankara’nın yakın işbirliği halinde çalıştığını hatırlattı. “Ruslar ya niyet beyanında bulunuyor ya da bu, ABD ile yaptığımız işbirliğini manipüle etmeye yönelik bir açıklama” yorumunda bulundu.

 

Milli Savunma Bakanlığı: Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Afganistan’dan tahliyesine başlandı.

 

Almanya Başbakanı Merkel: Afganistan'da ihtiyacı olan insanları ve komşu ülkelerdeki mültecileri desteklememiz gerekli. Afganistan'ın yeniden terörü besleyen bir yer haline gelmesi riski var. Taliban ile şartsız bir anlaşma olmamalı.

 

ECB Baş Ekonomisti Philip Lane, ECB'nin piyasa tarafından en yakından takip edilenden varlık alım programı olan PEPP'nin sonlandırılmasını konuşmak için Eylül ayının erken olacağını söyledi. PEPP'nin sonlandırılmasına yönelik tartışmaların sonbaharda yapılması gerektiğini belirten Lane, "PEPP'nin sonlandırılması öncesinde piyasanın uzun bir işaret dönemine ihtiyacı yok. Niceliksel gevşetme süreci APP programı üzerinden devam edecek" şeklinde konuştu.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!