Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYDaily26.055.png

Piyasalarda Bugün Ne Oldu ?

Kredi derecelendirme kuruluşlarından Türkiye değerlendirmesi
TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında yaptığı faiz indiriminin ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarında da hem Türkiye ekonomisi hem de mevcut para politikası hakkında önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Standart & Poor’s (S&P) yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kırılganlığının yüksek dış finansman ihtiyacından kaynaklı olduğunu, sermaye girişlerindeki yavaşlamanın büyüme modeli üzerinde risk oluşturduğu belirtildi. S&P’nin Türkiye için 2017 yılında yüzde 3.4’lük büyüme, 2016 ve 2017 yılı için sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 7’lik enflasyon tahmini bulunuyor. Öte yandan kurum, TL üzerindeki baskıdan dolayı para politikasında sıkılaştırmak beklediklerini belirtti.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ise Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3.5, 2017 yılında ise yüzde 3.6 büyümesini beklediklerini açıkladı. Enflasyon tahminleri ise bu yıl yüzde 8.2, gelecek yıl için ise yüzde 7.7 seviyesinde. Kurum ayrıca, hükümetin mevcut politika programının yapısal zayıflıklar ile mücadalede uygun olduğu fakat uygulamaları son yıllarda geciktiği vurgulandı.

ABD ekonomisi için 2. çeyrek tahminleri olumlu
2016 yılı ilk çeyrekte tüketici harcamalarındaki yavaşlama ve güçlü doların ihracatı azaltması ile son 2 yılın en kötü performansını sergileyen ABD ekonomisinin 2. çeyrekte toparlanması bekleniyor. Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, Nisan ayı ticaret rakamlarını göz önünde bulundurarak 2. çeyrek büyüme tahminini yüzde 2.7’den yüzde 3.0’a revize etti. ABD ekonomisinin piyasa beklentilerinin üzerinde büyüme perfomansı göstermesi, yıl içerisindeki faiz artırım ihtimallerinin de yükselmesini sağlayacaktır. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!