Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

26042022BİST.png

Bist-Viop Günlük Bülten

BİST YENİDEN POZİTİF AYRIŞTI!

Fed’e dair piyasalarda oluşan fiyatlamalar, sene sonu için yüzde 3’ün üzerinde politika faizi oluşumuna işaret ederken; ABD Doları’nın küresel çapta talep görmesi ile Dolar Endeksi, 2020 Mart ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyeleri yineledi ve Dolar’ın karşısındaki para birimleri, emtialar ve borsa endekslerinde değer kaybı devam etti. Bu durum yatırımcıların bir miktar güvenli liman talebi ile birlikte ABD tahvillerini güçlendirdi. Diğer tarafta Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba’nın, İstanbul’da yeniden bir araya gelmeleri konusunda bir hazırlık olmadığı belirtildi. Açıklamada ayrıca; Rusya ile Ukrayna heyetlerinin yeniden yüz yüze görüşmeler yapabilmeleri için öncelikle bir anlaşmaya ulaşma yönünde önemli adımların atılması gerekliliği vurgulandı.

Yurt içi tarafta, sabah saatlerinde Garanti Bankası 1Ç22 dönemi için 8.21 mlr TL net kar açıkladı ve günü yüzde 5,50 yukarıda tamamladı. Bankacılık endeksinde yaşanan pozitiflik de günü yüzde 2.86 yukarıda kapatmasını sağladı.

TCMB’nin açıkladığı veriye göre; imalat sanayi genelinde Kapasite Kullanım Oranı, Nisan’da yüzde 77.3’ten yüzde 77.8’e yükseldi. TÜİK’in açıkladığı verilere göre ise; Nisan ayında İmalat, Hizmet, Perakende ve İnşaat sektörlerinde güven endeksi bir önceki aya göre yükseliş gösterdi.

Bankacılık Endeksi’nin dışında delen verilerin etkisiyle güçlenen endeks yurtdışından pozitif ayrışarak günü 2482.60 olarak kapattı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!