Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

Bist-Viop Günlük Bülten

Küresel çapta riski algısı ve oynaklık artmış durumda

Küresel çapta enflasyon ve parasal sıkılaştırma endişelerine jeopolitik risklerin de eklenmesiyle risk alma iştahı ciddi yara almış durumda. Fed'in öngörülenden daha hızlı ve agresif bir parasal sıkılaştırmaya gideceği endişeleri ve Euro Bölgesi'nde ekonomik toparlanmanın yavaşladığına işaret eden PMI rakamları borsalarda satışı hızlandırdı. Rusya-Ukrayna gerginliğinde ABD'den gelen uyarılar, ABD ve İngiltere'nin Ukrayna'daki diplomatlarının ailelerini tahliye edecekleri açıklamaları da satışları arttıran faktörler oldu.

Küresel çaptaki bu satış dalgasından BIST de nasibini alırken, doğalgaz ve elektrik konusunda sıkıntı yaşana sanayi şirketlerinin üretimlerine ara vermesi BIST-100 cephesinde kayıpların %5’i aşmasına neden oldu.

Volatilitenin oldukça yükseldiği bu süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmelerinin dağa sağlıklı olacağını düşünürken yaklaşan bilanço dönemini dikkate alarak hisse bazlı hareketlere yönelmelerinin bu süreçte riskleri yönetmek adına daha makul olduğunu düşünüyoruz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!