Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY240821.png

Günlük Bist/Viop Bülten

Önemli Gelişmeler...

 

Ağustos ayı Tüketici Güven endeksi verisi geçen aya göre azalış göstererek 78,2’ye geriledi. (Önceki 79,5)

 

Memur ve memur emeklileri için 2022'nin ilk altı ayında zam oranı yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 7 olurken 2023'ün ilk altı ayında yüzde 8, ikinci altı ayında yüzde 6 oldu.

 

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun ilk toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Eylül ayının ilk yarısında 2022-2024 dönemini kapsayacak Orta Vadeli Programı yayımlamayı planladıklarını söyledi.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından hazırlanan raporda, TCMB tarafından atılacak erken bir faiz indirim adımının dezenflasyon sürecine zarar vereceği belirtildi. Kuruluşun gelişen piyasa merkez bankalarına ilişkin değerlendirmesinde Türkiye'de merkez bankasının yükselen enflasyon ve bozulan enflasyon beklentilerine rağmen faiz oranını değiştirmeyerek %19'da bıraktığı kaydedildi.

 

Moody's, "Zayıf TL, güçlü emtia fiyatları, arz tarafı sıkışıklıkları ile halen artmakta olan iç talep fiyat baskılarını artırıyor ve enflasyon görünümündeki belirsizlikleri artırıyor" ifadelerini kullandı. Türkiye'de faizin reel bazda pozitif olduğunun altını çizen kuruluş, "Ancak artan enflasyon ortamında para politikası tüketici enflasyonunda kararlı bir geri çekilmeye yetecek kadar sıkı değil" yorumu yaptı.

 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yazılı açıklamasında, IMF tarihindeki en büyük SDR tahsisinin yürürlüğe girdiğini duyurdu. Türkiye'ye ise 4,46 milyar SDR (yaklaşık 6,3 milyar dolar) tahsis edildi.

 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Kovid-19’a karşı Pfizer-BioNTech aşısına 16 yaş ve üstü için tam onay verdiğini duyurdu.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!