Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

UK100Weekly240606.png

Piyasalarda Bugün Ne Oldu ?

Piyasaların odağında olan İngiltere referandumu Brexit ile sonuçlandı. Piyasalarda birliğin korunacağına dair beklentilerin boşa çıktığı oylamanın ardından ilerleyen günlerde bizleri neler beklediği piyasalardaki hareketliliğin yönünü belirleyecek. Merkez bankalarının oyuna müdahele edebileceği gibi belirgin bir plan gözler önünde. İngiltere Merkez Bankası 250 milyar Sterlin miktarındaki genişlemeyi yürürlüğe koymaya hazır olduğunu ifade ediyor. Avrupa tarafında ise birlik çağrıları takip edilmekte. Açıklamalarda bulunan yetkililerini genel kanısı birliğin devamlılığı için ne gerekiyorsa yapılacağı şeklinnde. Her ne kadar birliktelik söylemleri gelse de Avrupa’dan ayrılma konusunun yıl içerisinde tartışılmaya devam edileceğini unutmamalıyız.

Likidite problemiyle karşı karşıya kalmayacaklarını ifade eden Avrupa Merkez Bankası yetkilileri Brexit ihtimallerine hazırlıklı olduklarını yineliyorlar. Cameron istifa edeceğini açıklarken , Brexit yanlısı Boris Johnson en büyük aday olarak karşımıza çıkıyor. İngiltere’nin ticari ilişkilerini nasıl düzenleyeceği ise merak edilen bir diğer konu. Dünya Ticaret Örgütü’ne katılması olası gözüken İngiltere’nin , ABD seçimlerinde Trumph’ın lider haline gelmesiyle iki ülke ekonoilerinin birbiriyle yakınlaşması şaşırtıcı olmayacaktır.

Yaşanan gelişmelerin ardından FTSE yüzde 9 aşağıdan açılış gerçekleştirdi.  Haftalık görünümde hala düşüş trendinin altında fiyatlanan endekste kötümser hava sürebilir. 6 bin seviyesinin altına gelinmesiyle birlikte düşüş 5 bin 750 seviyesine kadar devam edebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!