Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

BİST10024055.jpg

Piyasalarda Bugün Ne Oldu ?

Gündemdekiler
AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan yeni kabinesini açıkladı. Piyasaların takibinde olan nokta ise Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in kabine dışı kalıp kalmayacağıydı. Beklentilerin aksine Mehmet Şimşek 65. hükümette başbakan yardımcısı olarak görevine devam ederken, Ekonomi Bakanı olan isim ise daha önce aynı görevde bulunmuş Nihat Zeybekçi oldu. Yeni kabinenin piyasa tarafından olumlu karşılandığını, açıklamanın hem TL’ye hem de endekse pozitif yansıdığını söyleyebiliriz.

Merkez’den cesur adım
Günün diğer önemli gelişmesi ise TCMB Mayıs ayı faiz oranı kararıydı. Son iki toplantıda toplamda 75 baz puanlık indirim yapan TCMB, bu toplantıda üst bant olan gecelik borç verme faizinde 50 baz puanlık indirime giderek yüzde 9.5’e çekti. Koridorun alt bandı olan gecelik borçlanma faizi yüzde 7.25’te, politika faizini ise yüzde 7.5 seviyesinde sabit tuttu. Karar sonrası yapılan açıklamada, son dönemde enflasyonda, temelde işlenmemiş gıda fiyatları kaynaklı belirgin bir düşüş olduğu, çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olması sebebiyle likidite politikasında sıkı duruşun korunacağı belirtildi. İç talebin büyümeye pozitif katkı vermeye devam ettiği, AB ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerinde olumlu etkisinin sürdüğü belirtilirken, küresel oynaklıklarda ise yakın zamanda bir miktar artış yaşandığı vurgulandı. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!