Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU_240222.png

Bist-Viop Günlük Bülten

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyon başlatmasıyla risk iştahı büyük yara almış durumda

Rusya’nın Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’ni tanımasının ardından Ukrayna’ya yönelik askeri operasyon da başlatması başta hisse senedi olmak üzere riskli varlıklardan kaçışı hızlandırmış durumda. Karar sonrası tahviller, Japon Yeni ve Ons Altın gibi güvenli limanlara talep hızla artarken Petrol fiyatları da 2014 yılından bu yana ilk kez 100 doların üzerine çıkmış durumda.

Önümüzdeki günlerde Rusya’nın attığı bu adıma Batı’nın vereceği tepki ve gelecek kısıtlamalar takip edilmeye devam ederken özellikle askeri bir karşılık verilip verilmeyeceği önemli olacak.

Mevcut risk fiyatlamasından BİST’in de payını alacağını düşünüyoruz. Kısa vadede 1965 (50g HO) ve 1905 desteklerine doğru geri çekilme olası görünüyor. Özellikle 1900 seviyesine yaklaşımlarda tepki alımlarının öne çıktığını görebiliriz.

Volatilitenin yüksek kalmaya devam ettiği süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmelerinin daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!