Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU_241121.png

Bist-Viop Günlük Bülten

Endekste enflasyon fiyatlaması rekorları beraberinde getiremeye devam ediyor

Ekim ayı ortasında Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrasında başlayan yükseliş Dolar/TL ile birlikte endekste de rekorları beraberinde getirmeye devam ediyor. Özellikle kur cephesinde hareketin hızlanması sektörel ve hatta hisse bazında oldukça seçici hareketlerle (ihracatçı ve döviz fazlası olan şirketler) endeksi taşımayı sürdürüyor. Dün BIST-TUM’deki hisselerin sadece 5’te 1’i değer kazanırken ve Bankalar %3’ün üzerinde değer kazanırken endeks günü %1,66 yükselişle 1785 puandan tamamladı. Bugüne kadar kurdaki yukarı hareketi görmezden geldiği gibi hatta bundan nemalanan endeks momentuma odaklanırken,  bu süreçten sonra kurun daha yakından takip edileceğini düşünüyoruz.  Kur ve borsa cephesindeki ayrışmanın bir noktada tekrar normalize olması kaçınılmaz.

BIST-100 cephesinde gelinen zirve seviyelerde gün içi volatilitenin ve hacmin de artmış olması ve yükselişin birkaç hisseyle sınırlı kalıyor olması bu noktada endişe kaynağı. Bununla birlikte hisse bazında seçici olunarak ve özellikle son yükseliş hareketinde görece geride kalmış hisselere odaklanılarak bu süreçten maksimum fayda sağlanabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!