Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100_-230622.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
•    Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre %6,2 oranında azaldı; Mayıs ayında 67,6 olan endeks, Haziran ayında 63,4 oldu.
•    Benzinin litre fiyatına 25 kuruş indirim geldi.
•    Yabancı yatırımcılara tahsisli swap kanalının açılmasına ilişkin çalışmaların ayrıntılarının Temmuz başında açıklanması bekleniyor. Yeni kanalla yabancı yatırımcılar, lirayı açığa satmama şartıyla en az 3 ya da 6 ay vadeli swaplarla lira fonlaması sağlayabilecek.
•    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın görüşmesine ilişkin yayımlanan ortak bildiride, siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik dahil, ikili ilişkilerde yeni işbirliği döneminin başlamasına yönelik kararlılık vurgulandı.
•    AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, yaptığı açıklamada, “Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dâhil olmak üzere, öyle zannediyorum ki maaşlara yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek.” dedi.
KÜRESEL
•    İngiltere'de enflasyon Mayıs ayında da 40 yılın zirvesinde kalmaya devam etti. Artan enerji ve gıda maliyetlerinin etkisiyle Mayıs ayında tüketici fiyat endeksi Haziran 1982'den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı. Mayıs ayında tüketici fiyatları eçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,1 arttı. Nisan ayında yıllık fiyat artışı yüzde 9,0 olmuştu.
•    Morgan Stanley ekonomistleri, gıda fiyatlarının etkisiyle İngiltere'de manşet enflasyonun yüksek seyretmeye devam ettiğini, bununla birlikte çekirdek enflasyonun gerilemeyi sürdürmesinin beklendiğini işaret ederek BoE'nin para politikasını 25 baz puanlık hızlı sıkılaştırmaya devam edeceğini öngördüler.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!