Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100_230522.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, iki ülke ilişkileri ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu ele alındı.
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO genel sekreteri Stoltenberg'e, Ankara'nın terörizm ve diğer konularda işbirliği yapmadıkları sürece Finlandiya ve İsveç’i üye olarak kabul etmeyeceğini yineledi.
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine başvuruları ele alındı.
 Suudi Arabistan, Coronavirüs vakaları nedeniyle vatandaşlarına aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkeye seyahat yasağı getirdi. (Saudi Gazette)
KÜRESEL
 ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'ya 40 milyar dolarlık yardım paketini imzaladı.
 Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, Finlandiyalı doğal gaz şirketi Gasum’un, Rus gazı sevkiyatı için ruble cinsinden gerekli ödemeyi yapmadığı belirtildi. 1 Nisan’dan itibaren Rus gazı için ödemelerin rubleyle yapılması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, söz konusu ödeme yapılmadığı için Gasum ve Finlandiya’ya yönelik doğal gaz sevkiyatının bugün tümüyle durdurulduğu kaydedildi.
 St Louis Fed Başkanı James Bullard, faiz artırımlarının önde yüklemeli olmasını istedi. Fox Business Network'e konuşan Bullard, "Faiz artırımlarını ne kadar önden yüklemeli yapabilirsek, enflasyonu ve enflasyon bekleyişlerini o kadar iyi kontrol altına alabiliriz" ifadelerini kullandı. Bullard, Fed'in enflasyonu daha çabuk şekilde kontrol altına alabilmek için bu yıl faizleri yüzde 3,5'e kadar yükseltebileceğini de belirtti.
 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Ukrayna'nın kredi notunu 2,5 ay içinde üçüncü kez düşürdü ve indirim için izlemesini sonlandırdı. Açıklamada, not indiriminin Moody's'in başlangıçta beklediğinden daha uzun süreli bir askeri çatışmaya yol açan Rusya'nın işgali nedeniyle Ukrayna hükümetinin borç sürdürülebilirliğine yönelik artan risklerden kaynaklandığı, bunun da borcun yeniden yapılandırılması ve özel sektöre zarar verilmesi olasılığını artırdığı belirtildi.

*Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!