Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-220622.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
•    Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun son toplantısında, yurt içinde stratejik tarım ürünleri başta olmak üzere arz güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanmasına ilişkin alınacak tedbirlerin ve gıda enflasyonuna yönelik atılması gereken adımların ele alındığı bildirildi.
•    Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği hakkında duruşunu netleştirilmesi ilgili bir görüşme yaptığı açıklandı.
•    TSK unsurlarının 18 ay daha Libya’da bulunmasına ilişkin tezkere TBMM’den geçti.
•    Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının aktardığına göre, tahıl koridoruna ilişkin olarak bu hafta askeri bir heyet detayları görüşmek üzere Rusya'ya gidecek. Kaynaklar, 10 güne kadar İstanbul'da dörtlü bir zirve yapılacağını ifade etti. Dörtlü toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri'nin katılması bekleniyor.
•    Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi MBS arasındaki görüşme 16:30'da başlayacak.
•    Credit Suisse CIO’ları artan jeopolitik ve enflasyon zorlukları gerekçesiyle Türkiye ve Arjantin özel sektör tahvil pozisyonlarının azaltılması tavsiyesi verdi. Credit Suisse küresel CIO’su Michael Strobaek ve EMEA CIO’su Nannette Hechler-Fayd’herbe, yayımladıkları notta bu endişelerin “şirket karlılık ve faiz karşılama oranları üzerinde piyasaya göre negatif değerleme ivmesine yol açabileceğini” belirtti.
KÜRESEL
•    ABD'de ikinci el konut satışları, mayısta aylık bazda yüzde 3,4 azalışla Haziran 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.
•    Daha önce benzinde geçici vergi muafiyeti düşündüklerini söyleyen ABD Başkanı Joe Biden'ın gün içinde bu konuda Kongre'ye bir çağrıda bulunacağı belirtildi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!