Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXY21.099.png

Piyasalarda Bugün Ne Oldu ?

Japonya MB’ndan ilave tedbirler
Japonya MB bu sabah sona eren para politikası toplantısında yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için yeni tedbirler aldığını açıkladı. Parasal taban için resmi hedef belirlenmesi uygulamasına son veren Banka, getiri eğrisi kontrollü parasal genişleme uygulama kararı aldı. Banka daha önce varlık alımları yoluyla parasal tabanı artırırken yeni uygulama ile bu hedefinden vazgeçerek, varlık alımlarını uzun vadeli faizleri kontrol altında tutma amacıyla kullanacak. Yapılan açıklamada yıllık 80 trilyon yen tutarında Japon devlet tahvili, 6 trilyon yen tutarında Borsa Yatırım Fonu ve gayrimenkul yatırım ortaklığı alımının devam edeceği, parasal genişlemenin yüzde 2 enflasyon hedefi yakalanana ve enflasyon hedefin üzerinde istikrar kazanana kadar devam edeceği bildirildi.
 
Karar sonrası basın toplantısı düzenleyen Banka Başkanı Kuroda, Japon ekonomisinin artık deflasyonda olmadığını söyledi. Alınan karar ile tahvil getiri kontrolünün bundan sonra politika çerçevesinin ana direği haline geldiğini belirten Kuroda, getiri eğrisi kontrolüyle amaçlarının, getiri eğrisinin çok yatay kalması halinde finans sektörüne yönelik endişelerden kaynaklı olarak güvende ortaya çıkacak bir azalmayı engellemek olduğunu belirtti. Banka Başkanı ayrıca, parasal gevşemenin limitlerine ulaşmadığını, yüzde 2’lik enflasyon hedefi çerçevesinde gerektiğinde para politikasını daha da gevşetmekten çekinmeyeceklerini bildirdi.
 
Fed faiz kararı bekleniyor
Japonya MB’nın para politikası kararı sonrası gözler FOMC toplantısına çevrildi. 2016 yılına 4 faiz artırım beklentisi ile giren Fed, gerek ABD ekonomisinin görünümü gerekse küresel faktörler sebebiyle yıl içerisinde faiz artırımına gidemedi. Bu akşamki toplantıya bakacak olursak yüzde 15 civarında bir faiz artırım ihtimali olduğunu görüyoruz. Piyasa beklentilerine paralel olarak bu akşam Fed’den bir sürpriz çıkmayacaktır. Fakat üyelerin faiz kararındaki oy dağılımları da son derece önemli olacak.
 
Piyasalar daha çok karar sonrası basın toplantısı düzenleyecek olan Fed Başkanı Yellen’ın açıklamalarını dikkate alacak. Açıklamaların tonunun son derece önemli olacağını söyleyebiliriz. Yellen’ın Aralık ayında yapılacak toplantı için bir faiz artırımı sinyali vermesi halinde dolar tarafında kuvvetlenme görebiliriz. Fakat açıklamalarda güvercin bir ton kullanılması Aralık ayı ihtimallerinin zayıflamasına ve doların küresel anlamda güç kaybetmesine sebep olabilir. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!