Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU_211221.png

Bist-Viop Günlük Bülten

Dolar/TL’de oyunun kuralları değişti, borsada volatili seyir sürebilir

Başta Fed olmak üzere küresel çapta merkez bankalarından, enflasyon endişelerine karşılık sıkılaştırma adımları gelirken TCMB’nin faiz indirimlerine devam TL’yi bir süredir başta dolar olmak üzere diğer para birimleri karşısında rekor düşük seviyelere çekerken borsa cephesinde de devalüasyon rallisi endeksi yeni rekorlara taşıyordu. Ancak kurda gelinen seviyelerin artık makro risk olarak değerlendirilmeye başlaması sonrası borsada kara cumayı yaşattıktan sonra dün politika yapıcılardan dolar/tl cephesinde oyunun kurallarını değiştirecek hamle geldi.

Kurda yaşanan sert düşüş sonrası borsada son 2 gündür yaşanan volatilitenin bugün de devam etme olasılığı yüksek. Son 2 aydır devam eden ihracat odaklı ve döviz pozisyon fazlası olan şirketlere yönelim bir süre geride kalabilir. Bu süreçte bankalar ve görece geride kalmış hisselere yönelmek mevcut risk yönetimi açısından daha makul görünüyor.

Volatilitenin oldukça yükseldiği bu süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!